Podwyższone AFP u kobiety

Działania profilaktyczne oraz diagnostyka nowotworów jądra.

Podwyższone AFP u kobiety

Postprzez aga_kit » 01 Paź 2018, 20:05

Witam,

Od razu chciałabym przeprosić, ale mam pytanie, które nie jest związane bezpośrednio z tematyka forum, ale może ktoś z Was się orientuje.... o czym może świadczyć podwyższone AFP u kobiety (wiek 60 lat) do 11,1 (norma do 5,8)? Cała reszta badań (OB, CRP, cytologia, CEA, morfologia) - wszystkie są w porządku? W jakim kierunku prowadzić diagnostykę?
aga_kit
 
Posty: 45
Rejestracja: 17 Wrz 2018, 22:06

Re: Podwyższone AFP u kobiety

Postprzez romi » 01 Paź 2018, 21:19

Witam
Za podwyższone AFP może odpowiadać wątroba. Pierwsze badanie to tzw. panel wątrobowy.
Pozdrawiam
romi
 
Posty: 4210
Rejestracja: 03 Paź 2011, 10:46

Re: Podwyższone AFP u kobiety

Postprzez aga_kit » 01 Paź 2018, 22:14

Dziękuję za odpowiedź. Z tym, że podstawowe badania wątroby (ASPAT, ALAT, bilirubina, HBS, HCV) wszystko jest w normie. Ponadto USG jamy brzusznej również nic nie wykazało.... A orientujecie się może, jaka jest norma referencyjna dla AFP? Na wyniku badań oznaczono, że 5,8 ng/dl, jednak wyczytałam również, że jest ona określana do 15 ng/dl.
aga_kit
 
Posty: 45
Rejestracja: 17 Wrz 2018, 22:06

Re: Podwyższone AFP u kobiety

Postprzez romi » 02 Paź 2018, 14:28

Witam
Zdarza się, że niektórzy mają poziom AFP wyższy niż norma i jest to u nich stan normalny, to przyjmuje się (co spotkałem w niektórych wypowiedziach lekarzy), że można uznać poziom AFP do 15 jako normalny. Większość populacji ma ten poziom znacznie niższy i pewnie dlatego przyjęto jako normę niższą wartość.
Myślę, że wartość 11 nie jest alarmująca.
Pozdrawiam
romi
 
Posty: 4210
Rejestracja: 03 Paź 2011, 10:46


Wróć do Profilaktyka i diagnostyka

Kto jest na forum

Użytkownicy przeglądający to forum: Brak zarejestrowanych użytkowników oraz 15 gości