Guz mieszany (S,CE,TM) pT1N0M0S0 Wrocław

Działania profilaktyczne oraz diagnostyka nowotworów jądra.

Re: Guz mieszany (S,CE,TM) pT1N0M0S0 Wrocław

Postprzez Sabina007 » 30 Maj 2018, 13:41

Może zależy od lekarza, w przypadku mojego męża TK nic nie wykazało,mąż jednak czuł, że jest coś nie tak. Usg u lekarza urologa potwierdziło jego obawy.
Sabina007
 
Posty: 71
Rejestracja: 22 Sie 2017, 07:25

Re: Guz mieszany (S,CE,TM) pT1N0M0S0 Wrocław

Postprzez Krolewsky » 17 Paź 2018, 11:14

Po roku obserwacji doczytałem, że wprzypadku nienasieniaka, robi się TK także klatki piersiowej, a ja miałem zawsze tylko miednica+brzuch a klatka to tylko RTG. I to zarówno w zaleceniach ESMO które stosują polscy onkolodzy jak i NCCN.
Co teraz? Domyślam się że węzły na RTG nie wychodzą zbyt dobrze, lub wcale. Jeśli miałem TK brzucha i miednicy to on też objął te najbardziej prawdopodobne węzły w okolicach klatki? TK klatki robi się tylko dla sprawdzenia płuc czy wezłów także? Jest szansa że mam jakieś obszary poza kontrolą?

Jak odpalam płytęz TK m.m+j.b to widać zdjęcie prawie całych płuc, więc chyba nie ma obszaru ważnego przerzutowo poza kontrolą.
Krolewsky
 
Posty: 342
Rejestracja: 13 Sie 2017, 11:42
Miejscowość: Wrocław

Re: Guz mieszany (S,CE,TM) pT1N0M0S0 Wrocław

Postprzez tobson85 » 17 Paź 2018, 11:44

Hej
to prawda. W nienasieniakach zalecenia mowia, zeby staging obejmowal TK klatki, brzucha i miednicy.
Jesli TK brzucha i miednicy nie wykazala nic niepokojacego, to ryzyko, ze cos dzieje sie niepokojacego w plucach lub srodpiersiu nie jest duze. Jednak przypadki przerzutow nienasieniaka do pluc z pominieciem wezlow zaotrzewnowych rzadko, ale sie zdarzaja.

Krolewsky napisał(a):TK klatki robi się tylko dla sprawdzenia płuc czy wezłów także? Jest szansa że mam jakieś obszary poza kontrolą?

Sprawdza sie pluca i wezly w srodpiersiu. Powinien byc to caly obszar, zeby moc dokonac pelnej oceny.

Kiedy masz nastepna kontrole? Proponuje przegadac z lekarka, zeby co najmniej raz wykonac TK klatki na nastepnym badaniu.
Potem zalecenia mowia juz tylko o TK brzucha i miednicy oraz RTG klatki, jednak wielu lekarzy zleca co jakis czas mimo wszystko TK klatki piersiowej.
U mnie lekarka po zakonczonym leczeniu zlecala TK brzucha i miednicy + RTG klatki na przemian z TK klatki (co drugi raz).

pozdrawiam
Tobiasz
teratoma immaturum, carcinoma embryonale 80%, seminoma, IGCN / CS IIA / 3xBEP - 4 WSK Wrocław 6.05.2016 - 05.07.2016
tobson85
Przyjaciel Forum
 
Posty: 1259
Rejestracja: 06 Lip 2016, 21:52
Miejscowość: Wrocław

Re: Guz mieszany (S,CE,TM) pT1N0M0S0 Wrocław

Postprzez Krolewsky » 17 Paź 2018, 13:12

Kwiecień 2019 ma być, ale jeszcze nie mam skierowania.
Krolewsky
 
Posty: 342
Rejestracja: 13 Sie 2017, 11:42
Miejscowość: Wrocław

Re: Guz mieszany (S,CE,TM) pT1N0M0S0 Wrocław

Postprzez tobson85 » 17 Paź 2018, 19:01

Skoro najswiezsze badania RTG klatki, TK brzucha i miednicy i markery wyszły ok to poproś o skierowanie na całość - klatka brzuch i miednica na kwiecień.
Rozumiem, że markery robisz minimum co 3 miesiące?
Pozdrawiam
Tobiasz
teratoma immaturum, carcinoma embryonale 80%, seminoma, IGCN / CS IIA / 3xBEP - 4 WSK Wrocław 6.05.2016 - 05.07.2016
tobson85
Przyjaciel Forum
 
Posty: 1259
Rejestracja: 06 Lip 2016, 21:52
Miejscowość: Wrocław

Re: Guz mieszany (S,CE,TM) pT1N0M0S0 Wrocław

Postprzez Krolewsky » 09 Lis 2018, 15:12

Po zmianie onkologa z przymusu, nowemu doktorowi zasygnalizowałem moje zaniepokojenie że wytyczne przy nienasieniaku mówią o TK klatki piersiowej przy ocenie zaawansowania choroby. Otrzymałem Odpowiedz: Klatkę TK badamy jak coś znajdziemy w brzuchu a tak to RTG wystarczy.
Groteska, bo trzymałem w ręce i wytyczne ESMO i NCCN w których jest napisane że robimy TK klatki do oceny nienasieniaka i nie ma tam żadnej mowy "jeśli będzie coś w brzuchu lub jeśli są poodejrzenia itp". Powiem szczerze już nawet nie chciało mi się kłócić po godzinie opóźnienia w czekaniu na wizytę... Następny tomograf po roku i 9 miesiącach od orchidektomii też jest na miednice+jama brzuszna.
Szkoda nerwów.
Czy dla bezpieczeństwa i spokojniejszego snu że nic nie zaniedbałem, jest sens robić USG w okolicach kręgosłupa piersiowego by obejrzeć węzły w tamtych okolicach? Miewam tam bóle pewnie od problemów z kręgosłupem. Nie wiem czy USG wychwyciłoby potencjalne zmiany na węzłach.
Krolewsky
 
Posty: 342
Rejestracja: 13 Sie 2017, 11:42
Miejscowość: Wrocław

Re: Guz mieszany (S,CE,TM) pT1N0M0S0 Wrocław

Postprzez romi » 09 Lis 2018, 23:12

Cały problem polega na finansowaniu badań. W wielu placówkach lekarze nie zlecają wykonywania badania brzucha, miednicy i płuc w jednym badaniu bo dostaliby mniej kasy od NFZ.
Z drugiej strony lekarze mają nieco ubogą wiedzę na temat szkodliwości badania TK i skutków ubocznych podawanego kontrastu.
W takiej sytuacji pozostaje zmienić lekarza, co zrobiłeś, a co niewiele dało, lub ośrodek w którym pozostaje się pod opieką.
Faktem jest, że przerzuty w płucach pojawiają się z reguły później niż w brzuchu, ale bywają odstępstwa od tej reguły stąd takie, a nie inne wytyczne.
Jeśli już chcesz robić dodatkowe badanie, pewnie na swój koszt, to bardziej miarodajne będzie MRI, które dobrze obrazuje zmiany m.in. w kręgosłupie.
Pozdrawiam
romi
 
Posty: 4210
Rejestracja: 03 Paź 2011, 10:46

Re: Guz mieszany (S,CE,TM) pT1N0M0S0 Wrocław

Postprzez Krolewsky » 16 Lis 2018, 10:07

Czy ktoś korzystał z oferety na gruponie "Rezonans całego ciała - Whole body scan z opisem i zapisem na CD za 799 zł w Tomma Diagnostyka Obrazowa –13 lokalizacji" ?
https://www.groupon.pl/deals/tomma-diag ... obrazowa-1

Zastanawiam się czy nie uzupełnić obserwacji o takie badanie.
Niestety jak zawsze diebeł tkwi w szczegółach. Po pierwsze będzie to bez kontrastu, a po drugie jak czytam w opisie:
" W czasie badania stosuje się sekwencje COR T1, COR STIR, AX T2, SAG T2. Dodatkową sekwencją jest AX DWI, pozwalającą na wykrywanie przerzutów. W ten sposób uzyskujemy poglądowe obrazy głowy, szyi, klatki piersiowej, jamy brzusznej (wątroba, drogi żółciowe, trzustka, nerki, śledziona, aorta brzuszna), miednicy oraz ud i podudzi."

Z braku wiedzy w temacie, nie wiem czy to ma szanse uzupełnić obserwację nienasieniaka.
Bo zalety widzę następujące:
Jeśli mam następne TK w przedziale 6-12 miesięcy to mógłym nie naświetlać się po 6 miesiącach tomografem tylko zrobić MRI a TK za 12 miesięcy.
Ponadto mam problemy z kręgosłupem szyjnym i mri sprawdziłoby co się dzieje ze zwyrodnieniem.
No i uzyskuję dodatkową wiedzę o stanie głowy szyi klatki piersiowej, po przygodzie onkologicznej myslę że warto sprawdzać na bierząco wszystko.

Co sądzicie o tym?
Krolewsky
 
Posty: 342
Rejestracja: 13 Sie 2017, 11:42
Miejscowość: Wrocław

Re: Guz mieszany (S,CE,TM) pT1N0M0S0 Wrocław

Postprzez Krolewsky » 04 Gru 2018, 23:55

Wykonałem badania hormonów żeby sprawdzić jak moje jedno jądro sobie daje redę.

Wyniki:
Testosteron 3.90 [ ng/ml ] 2.8 - 8.0
FSH 21.18 [ mIU/ml ] 1.5 - 12.4 *
LH 5.63 [ mIU/ml ] 1.7 - 8.6
Estradiol 29.5 [ pg/ml ] 13.5 - 59.5

Czytałem że po usunięciu jądra LH i FSH się podnoszą. U mnie LH w normie a FSH podniesiony dwukrotnie. Czy "tak ma być"?
Krolewsky
 
Posty: 342
Rejestracja: 13 Sie 2017, 11:42
Miejscowość: Wrocław

Re: Guz mieszany (S,CE,TM) pT1N0M0S0 Wrocław

Postprzez Krolewsky » 12 Lip 2019, 11:46

Wyniki Tomografu po 2 latach od orchidektomii. Co o tym sądzicie? Onkologa mam za 3 miesiące najbliższy termin więc go teraz nie zapytam. Te węzły jakoś trzeba teraz kontrolować dodatkowo?

Image

https://pasteboard.co/InCeiWN.png
Krolewsky
 
Posty: 342
Rejestracja: 13 Sie 2017, 11:42
Miejscowość: Wrocław

PoprzedniaNastępna

Wróć do Profilaktyka i diagnostyka

Kto jest na forum

Użytkownicy przeglądający to forum: Brak zarejestrowanych użytkowników oraz 27 gości