tomografia czy rezonans

Chirurgiczne oraz zachowawcze metody terapii raka jądra. Nowoczesne schematy chemioterapeutyczne, radioterapia oraz leczenie wspomagające.

To forum jest miejscem na indywidualne tematy dotyczące choroby poszczególnych chorych. Tutaj możesz umieścić temat odnoszący się do Twojej/bliskiej Ci osoby choroby aby przedyskutować prawidłowość leczenia, uzyskać informacje, porady, odpowiedzi na nurtujące pytania.

tomografia czy rezonans

Postprzez czarny11 » 17 Gru 2018, 07:57

Witam. Czy tomografia jest tak samo dokładna w badaniu przerzutów nasieniaka co rezonans? Zlecono mi tomografie miednicy, jamy brzusznej po jednym wlewie karboplatyny. Miałem nasieniaka stopień 1. Zastanawiam się nad rezonansem bez kontrastu klatki i głowy.Czy ma to sens? Skąd mam wiedzieć że akurat tam nie ma przerzutu?
czarny11
 
Posty: 81
Rejestracja: 26 Cze 2018, 23:13

Re: tomografia czy rezonans

Postprzez romi » 17 Gru 2018, 20:13

Witam
W przypadku nowotworu jądra tomografia jest badaniem podstawowym i wystarczająco dokładnym. Niestety jest to badanie inwazyjne. Rezonans jest sporo droższy, nie inwazyjny i równie dokładny jak tomografia.
Jeśli miałeś stopień 1 zaawansowania to prawdopodobieństwo przerzutów do płuc i głowy jest praktycznie równe zeru. Jeśli ta sprawa nie daje Ci spać to oczywiście możesz zrobić to badanie, ale jeśli czytałeś na forum różne przypadki to nigdy nie było w tak niskich stanach zaawansowania zlecania takich badań.
Pozdrawiam
romi
 
Posty: 4210
Rejestracja: 03 Paź 2011, 10:46

Re: tomografia czy rezonans

Postprzez czarny11 » 17 Gru 2018, 20:20

ok dzięki w takim układzie nie ma sensu tym bardziej ze nie mam zadnych objawow świadczacych o przerzutach:)
czarny11
 
Posty: 81
Rejestracja: 26 Cze 2018, 23:13

Re: tomografia czy rezonans

Postprzez gustaw » 09 Paź 2019, 22:04

Pisze tutaj choć wydaje mi się że gdzieś widziałem wytłumaczenie ale teraz nie moge znaleźć... czy jest jakaś zaleta TK vs MRI jesli chodzi o brzuch plus miednica mniejsza? Bo jeśli jest taka sama wartość to czy nie lepsza opcja powinien być MRI (mniej inwazyjny)?
Ostatnio edytowany przez gustaw, 09 Paź 2019, 23:20, edytowano w sumie 1 raz
gustaw
 
Posty: 38
Rejestracja: 29 Kwi 2019, 00:02

Re: tomografia czy rezonans

Postprzez tobson85 » 09 Paź 2019, 22:52

Mozna powiedziec, ze TK jamy brzusznej i miednicy ma praktycznie te sama wartosc diagnostyczna co MRI.
Warto jednak zaznaczyc, ze:
- łatwiej wyłapać ewentualne zmiany w obrazie, jesli wykonuje sie jeden typ badania (czyli jesli było TK to łatwiej bedzie je porównac czy obraz pozostał stabilny z nastepnym TK niz z MRI)
- dawki promieniowania w TK sa bezpieczne dla zdrowia w czestotliwosci przewidzianej podczas obserwacji
- jesli nie jestes uczulony na kontrast to nie ma wiekszych zagrozen z tym zwiaznych
pozdrawiam
Tobiasz
teratoma immaturum, carcinoma embryonale 80%, seminoma, IGCN / CS IIA / 3xBEP - 4 WSK Wrocław 6.05.2016 - 05.07.2016
tobson85
Przyjaciel Forum
 
Posty: 1259
Rejestracja: 06 Lip 2016, 21:52
Miejscowość: Wrocław

Re: tomografia czy rezonans

Postprzez romi » 09 Paź 2019, 23:22

I jeszcze można dodać, że TK jest dużo tańsze niż MRI, oraz, że badanie trwa krócej i pacjent jest narażony na mniejszy stres (chodzi o hałas, uczucie klaustrofobii)
Pozdrawiam
romi
 
Posty: 4210
Rejestracja: 03 Paź 2011, 10:46


Wróć do Metody terapeutyczne / dyskusja przypadków

Kto jest na forum

Użytkownicy przeglądający to forum: Brak zarejestrowanych użytkowników oraz 12 gości

cron