Nienasieniak. Carcinoma emryonale testis

Chirurgiczne oraz zachowawcze metody terapii raka jądra. Nowoczesne schematy chemioterapeutyczne, radioterapia oraz leczenie wspomagające.

To forum jest miejscem na indywidualne tematy dotyczące choroby poszczególnych chorych. Tutaj możesz umieścić temat odnoszący się do Twojej/bliskiej Ci osoby choroby aby przedyskutować prawidłowość leczenia, uzyskać informacje, porady, odpowiedzi na nurtujące pytania.

Re: Nienasieniak. Carcinoma emryonale testis

Postprzez tobson85 » 21 Lut 2019, 19:52

Hej
Jest ok, nie musisz powtarzać badań. Kiedy kolejna kontrola? Wtedy wykonasz badania.
Mała wskazówka na przyszłość - LDH jest najtańsze z wszystkich 3 markerów - zazwyczaj poniżej 10 zł, więc jak już sobie wykonujesz prywatnie to można rozważyć czy nie zrobić całości.
Pozdr
Tobiasz
teratoma immaturum, carcinoma embryonale 80%, seminoma, IGCN / CS IIA / 3xBEP - 4 WSK Wrocław 6.05.2016 - 05.07.2016
tobson85
Przyjaciel Forum
 
Posty: 1259
Rejestracja: 06 Lip 2016, 21:52
Miejscowość: Wrocław

Re: Nienasieniak. Carcinoma emryonale testis

Postprzez Seruś » 21 Lut 2019, 20:04

Ehhh...to teraz żałuję, że nie zrobiłem tego wszystkiego na raz :/. Następna wizyta kontrolna 25 kwietnia. Poprzednia była w październiku i dlatego już psychika zaczęła się domagać udokumentowania mojego stanu zdrowia :D Za miesiąc wybiją 4 lata od zakończenia chemioterapii adiuwantowej. Im dłuższe są okresy między kontrolami tym co raz bardziej zaczynam fiksować :roll:
A przy okazji zapytam jak to statystycznie wygląda? Jakie jest ryzyko nawrotu w w każdym kolejnym roku od zakończenia leczenia? Co mówi statystyka? Są gdzieś takie dane? Kiedy można poczuć się względnie spokojnym?
Seruś
 
Posty: 26
Rejestracja: 10 Wrz 2017, 11:35

Re: Nienasieniak. Carcinoma emryonale testis

Postprzez tobson85 » 21 Lut 2019, 20:45

Termin 25 kwietnia na następne badania jest terminem jak najbardziej ok.

Seruś napisał(a):A przy okazji zapytam jak to statystycznie wygląda? Jakie jest ryzyko nawrotu w w każdym kolejnym roku od zakończenia leczenia? Co mówi statystyka? Są gdzieś takie dane? Kiedy można poczuć się względnie spokojnym?

Przeszedles chemioterapię adjuwantowa, więc względnie spokojnie możesz się czuć od razu po jej zakończeniu. Statystyki mowia, że ryzyko wznowy po takim leczeniu to 2-5%.
Najwięcej nawrotów następuje w przeciągu pierwszych dwóch lat od zakończenia leczenia (ok 90% z tych maksymalnie 5% osób, które w ogóle nawrotu doświadczają). Podsumowując ryzyko nawrotu u Ciebie jest minimalne, co odzwierciedla się w rzadszych kontrolach. Jednak trzeba pilnować badań kontrolnych, które powinny odbywać się z frekwencja co najmniej taka jak w wytycznych, nie rzadziej.

W Twoim przypadku to markery co najmniej 1-2 razy w roku, RTG klatki można raz w roku, a TK brzucha i miednicy jeśli lekarz uzna to za zasadne.
Pozdrawiam
Tobiasz
teratoma immaturum, carcinoma embryonale 80%, seminoma, IGCN / CS IIA / 3xBEP - 4 WSK Wrocław 6.05.2016 - 05.07.2016
tobson85
Przyjaciel Forum
 
Posty: 1259
Rejestracja: 06 Lip 2016, 21:52
Miejscowość: Wrocław

Re: Nienasieniak. Carcinoma emryonale testis

Postprzez Seruś » 21 Lut 2019, 21:34

Dziękuję ci Tobson za odpowiedź...nawet nie wiesz jak bardzo mnie uspokoiłeś. Będę się odzywał co jakiś czas pewnie z kolejnymi pytaniami lub z meldunkami po wizytach kontrolnych. Dziękuję jeszcze raz za wszystkie odpowiedzi i pozdrawiam :)
Seruś
 
Posty: 26
Rejestracja: 10 Wrz 2017, 11:35

Re: Nienasieniak. Carcinoma emryonale testis

Postprzez Seruś » 08 Wrz 2019, 07:30

Witam,
wczoraj po pół roku od ostatniej wizyty kontrolnej zrobiłem na własną rękę markery. A oto wyniki:
Dehydrogenaza mleczanowa (LDH) (K33) ↑ 247 IU/l 120 — 246
Alfa - fetoproteina (AFP) (L07) < 0,5 ng/ml 0,0 — 8,0
B-HCG Gonadotropina kosmówkowa < 0,2 mlU/ml < 2,6

Czy wynik LDH powinien mnie niepokoić? Zakres referencyjny został minimalnie przekroczony. Co może być tego przyczyną? Czy wyniki są dobre?

Dziękuję za wszystkie odpowiedzi. Pozdrawiam i wszystkim życzę spokojnej niedzieli :)
Seruś
 
Posty: 26
Rejestracja: 10 Wrz 2017, 11:35

Re: Nienasieniak. Carcinoma emryonale testis

Postprzez justyna09000 » 08 Wrz 2019, 07:40

Witaj,
Wszystko jest ok. Marker LDH jest dość niespecyficzny i minimalne jego przekroczenie może być związane np. z nadmiernym wysiłkiem fizycznym, dietą itd.
justyna09000
 
Posty: 384
Rejestracja: 25 Paź 2018, 13:27

Re: Nienasieniak. Carcinoma emryonale testis

Postprzez Seruś » 08 Wrz 2019, 07:42

Justyna baaaaardzo ci dziękuję za błyskawiczną odpowiedź! Mój dzień teraz będzie o wiele spokojniejszy :D Dziękuję i życzę miłego dnia!
Seruś
 
Posty: 26
Rejestracja: 10 Wrz 2017, 11:35

Re: Nienasieniak. Carcinoma emryonale testis

Postprzez Seruś » 12 Cze 2023, 09:40

Witam po kilka latach przerwy. Pisze do was z prosba o pomoc.
Dzisiejszej nocy trafilem karetka do szpitala z poteznym bolem prawej pachwiny. Wieczorem udalem sie do toalety, kiedy nagle pojawil wie przeszywajacy bol w podbrzuszu, pachwinie i pozostalym jadrze. Jadra stalo sie nagle twarde jak skala. Od razu zadzwoniono po karetke. Zabrano mnie do szpitala, gdzie lekarz stwierdzil podejrzenie skretu/zawalu jadra. Lekarz probowal cos mechanicznie "nastawiac jadro" jednak po bolesnych dla mnie proboach podjal decyzje od nacieciu moszny. Zrobiono szybkie usg ktore nie wykazalo jakis nadzwyczajnych problemow w ukrwieniu jadra aledopatrzono sie jakiegos nacieku zapalnego. Doszlo do zabiegu podczas ktorego lekarz stwierdzil niedokrwienny obrzek jadra. Stwierdzil ze moglo dojsc do niedokrwienia w wyniku zawalu lub skretu (byc moze mechaniczne ustawienie jadra pomoglo).
1. Powiedzcie mi czy wszystko powyzej bylo wykonane prawidlowo?
2. Czy obrzek samoistnie zniknie i jadro wroci do sprawnosci? Dodam ze odmomentu pojawienia sie naglego bolu do zabiegu minelu 3 godziny.
Dziekuje za wszelkie odpowiedzi

Dodam tylko ze przez tydzien bralem antybiotyk, zmagalem sie z silnym, ropnym zapaleniem gardla. Po zakonczeniu antybiotyku, na drugi dzien pojawila sie goraczka 38 stopni. No i na kolejny dzien, kiedygoraczka spadla zdarzylo sie mi wlasnie to. (antybiotyk duomox oraz doustnie nystatyna)
Seruś
 
Posty: 26
Rejestracja: 10 Wrz 2017, 11:35

Re: Nienasieniak. Carcinoma emryonale testis

Postprzez miszcz » 12 Cze 2023, 11:08

Wszystko zrobiono prawidłowo, natomiast trudno powiedzieć, co będzie dalej bez wglądu do dokumentacji medycznej. Teoretycznie wszystko powinno wrócić do normy, o ile nie było innej przyczyny takiego stanu.
miszcz
 
Posty: 752
Rejestracja: 17 Kwi 2015, 20:37

Re: Nienasieniak. Carcinoma emryonale testis

Postprzez Seruś » 13 Cze 2023, 10:03

Czyli jest ryzyko, ze sprawa ma podloze nowotworowe?
Seruś
 
Posty: 26
Rejestracja: 10 Wrz 2017, 11:35

PoprzedniaNastępna

Wróć do Metody terapeutyczne / dyskusja przypadków

Kto jest na forum

Użytkownicy przeglądający to forum: Brak zarejestrowanych użytkowników oraz 8 gości