Guz jądra prawego

Chirurgiczne oraz zachowawcze metody terapii raka jądra. Nowoczesne schematy chemioterapeutyczne, radioterapia oraz leczenie wspomagające.

To forum jest miejscem na indywidualne tematy dotyczące choroby poszczególnych chorych. Tutaj możesz umieścić temat odnoszący się do Twojej/bliskiej Ci osoby choroby aby przedyskutować prawidłowość leczenia, uzyskać informacje, porady, odpowiedzi na nurtujące pytania.

Guz jądra prawego

Postprzez marcin41 » 12 Sie 2019, 11:27

Cześć,

Nazywam się Marcin, mam 31 lat i mieszkam w Gdańsku. Od 5-6 tygodni zacząłem wyczuwać, że prawe jądro robi się twardsze od lewego. W piątek(09.08.2019) wreszcie poszedłem na wizytę u urologa i po wykonaniu USG stwierdził, że mam guz o średnicy 25 mm. Zlecił badania krwi: grupa krwi, morfologia, INR, kreatynina, elektrolity, glukoza, AFP, beta-HCG. Badanie zrobiłem w sobotę(10.08.2019) i wyniki AFP: 2,8 ng/ml, beta-HCG: 2,79 mIU/ml. Urolog przepisał antybiotyk tarivid 200 2x1tab na dobę i zaprosił na prywatną wizytę na 22.08.2019. Antybiotyk przepisał, jeśli dobrze pamiętam, żeby upewnić się, że to nie jest zakażenie bakteryjne.

Dziś(12.08.2019) idę prywatnie do doktora Krzysztofa Szyszko, jest on onkologiem, ale niestety nie specjalizuje się w nowotworze jądra.
Mam umówioną wizytę w UCK w Gdańsku na 03.09.2019 u pani doktor Anny Kowalczyk, udało mi się również umówić na 30.08.2019 do Wojewódzkie Centrum Onkologii do doktor Goszczyńskiej.

Mam do Was kilka pytań.
1. Czy powinienem wykonać jeszcze badanie markera LDH, którego urolog nie zlecił ? Czy wtedy wykonać od razu wszystkie 3 markery ?
2. Czy planowane wizyty w UCK i WCO nie są zbyt odległe i powinienem podjąć jeszcze inne kroki ? Jakie ?
3. Która wizyta według Was jest lepsza ze względu na czas i wiedzę lekarza w zakresie raka jądra ? Wydaje mi się zbytkiem zajmować dwóch lekarzy, w jednej sprawie skoro są takie kolejki, więc chciałbym wybrać tego o większej wiedzy w tym zakresie.
4. Czytałem tu dużo o doktorze Tomasz Sarosiek, czy faktycznie mogę zadzwonić pod numer 601 310 244 i dostać od niego poradę telefoniczną ? Głównie chodzi mi oto jakie kroki powinienem podjąć. Znalazłem jeszcze inny numer na stronie: https://www.mp.pl/lekarz/tomasz.sarosiek . Nie jest dla mnie problemem pojechać do Warszawa na konsultację, czy nawet leczenie.
5. Gdzie polecacie wykonać orchidektomię(może być prywatnie) i czy powinienem wykonać ją dopiero po konsultacji z onkologiem ?
6. Jakie kroki należy podjąć przed i po orchidektomii ?

z góry bardzo dziękuje za pomoc,
Marcin
marcin41
 
Posty: 12
Rejestracja: 12 Sie 2019, 10:45

Re: Guz jądra prawego

Postprzez Vaporwavedream » 12 Sie 2019, 12:51

Witaj,
do kompletu badań powinieneś wykonać jeszcze LDH oraz podać zakresy referencyjne pozostałych markerów. U zdrowego mężczyzny poziom bHCG powinien być zbliżony 0, u Ciebie jest powyżej normy co sugeruje guz jądra. Póki co powinieneś skonsultować się z innym urologiem, który skieruje Cię na zabieg. USG wraz z markerami są wystarczające do zabiegu orchidektomii. W szpitalu powinni wykonać Ci komplet badań do stagingu tzn. tomografie miednicy, brzucha i płuc (ewentualnie rtg w dwóch płaszczyznach). Po zabiegu również 3 markery. Wtedy mając komplet badań musisz skonsultować się z onkologiem np. z wymienionym przez Ciebie doktorem Sarosiekiem.
Awatar użytkownika
Vaporwavedream
 
Posty: 175
Rejestracja: 04 Sty 2019, 13:51
Miejscowość: Poznań

Re: Guz jądra prawego

Postprzez tobson85 » 12 Sie 2019, 12:54

Witaj na forum

Na tym etapie najodpowiedniejszym lekarzem jest urolog. Na onkologa jeszcze za wczesnie.
Moim zdaniem idz na wizyte do innego urologa, ktory powtorzy badanie USG. Zmiana 25 mm jest dosyc spora zmiana i dobrze, zeby inny urolog na to spojrzal, skoro ten pierwszy nie jest pewny. Jesli to zmiana nowotworowa, a nie zapalenie to stracisz niepotrzebnie cenny czas.

1. Mozesz wykonac badanie LDH osobno - koszt prywanie okolo 10 zl. Podaj tez wartosci referencyjne z wynikow badan na AFP i bHCG, to istotne informacje.
2. Na razie wizyta u onkologa niczego nowego nie wniesie. Wstrzymaj sie z konsultacjami onkologicznymi - bedzie na to czas po orchidektomii, jesli urolog stwierdzi, ze jest konieczna.
3. Wg mnie konsultacja u innego urologa, najlepiej jeszcze w tym tygodniu (pewnie jedyna opcja bedzie wizyta prywatna). Zadbaj, zeby podczas wizyty byla mozliwosc wykonania USG.
4. Mozesz zadzwonic na nr lub napisac maila. Ale jak wspomnialem jeszcze jest na to za wczesnie.
5. Kazdy szpital z oddzialem urologicznym wykonuje zabiegi orchidektomii. Wybierz ten, gdzie dostaniesz najszybszy termin. Wazne zeby orchidektomia byla wykonywana z dostepu pachwinowego (absolutnie nie przez moszne).
6. Przed orchidektomia jesli bedzie na to czas to mozna rozwazyc zabezpieczenie nasienia, jesli nie zdazysz, to mozna to ogarnac po. Wazne zeby bylo to przed ewentualnym leczeniem chemioterapia. Bezposrednio przed orchidektomia, najlepiej w tym samym dniu lub dzien przed trzeba ponownie oznaczyc markery (bHCG, AFP, LDH). Po orchidektomi to czas na ogarniecie badan obrazowych. Co najmneij RTG klatki piersiowej (w dwoch projekcjach) i TK jamy brzusznej i miednicy mniejszej. Chyba, ze zrobia Ci takie badania w szpitalu przed operacja. Po operacji bedzie tez czas na umowienie sie do onkologa. Tydzien po zabiegu nalezy powtornie wykonac badanie markerow.

W razie pytan pisz smialo.
pozdrawiam
Tobiasz
teratoma immaturum, carcinoma embryonale 80%, seminoma, IGCN / CS IIA / 3xBEP - 4 WSK Wrocław 6.05.2016 - 05.07.2016
tobson85
Przyjaciel Forum
 
Posty: 1259
Rejestracja: 06 Lip 2016, 21:52
Miejscowość: Wrocław

Re: Guz jądra prawego

Postprzez romi » 12 Sie 2019, 13:11

Witam
Zrobiłeś co należało, dziwne, że urolog który stwierdził guza nie dał Ci od razu skierowania do szpitala, tylko leczy Cię antybiotykiem. Być może ten lekarz nie miał w swojej praktyce do czynienia z pacjentem z nowotworem jądra, albo nie jest biegły w odczycie USG. Podwyższony marker bHCG (tak przypuszczam, bo nie podałeś zakresu referencyjnego) daje podstawę do przypuszczenia, że jest to nowotwór jądra - nasieniak. Zakażenie bakteryjne nawet jeśli jest, to nie powoduje wzrostu bHCG. Oczywiście do kompletu powinieneś wykonać badanie LDH. Możesz wtedy wykonać badanie wszystkich trzech markerów, ale w tak krótkim okresie to raczej zbędne.
Ciekawe co powie lekarz u którego masz dzisiaj wizytę. Wydaje mi się, że te kolejne wizyty o których piszesz są niepotrzebne, bo decyzja powinna być podjęta przez lekarza urologa i raczej tam skierowałbym swoje kroki, tzn idź do innego lekarza urologa który zrobi Ci USG i powie co jego zdaniem należy dalej robić.
Dr Sarosiek, o którym piszesz jest specjalistą onkologiem i do niego możesz skierować swoje kroki jak okaże się że faktycznie masz nowotwór jądra, będziesz po orchidektomii i z kompletem badań. Wtedy dr Sarosiek na pewno będzie Ci mógł pomóc w dalszym leczeniu. W obecnej chwili lekarzem który powinien podjąć decyzję jest lekarz urolog nie onkolog.
Zabieg usunięcia jądra możesz wykonać w każdym szpitalu, gdzie jest oddział urologiczny. To nie jest skomplikowany zabieg, bardzo rzadko występują powikłania, a urolodzy znają się na swojej pracy. Dla porządku zabieg powinien być wykonany z tzw. dostępu pachwinowego, inaczej może dojść do rozsiewu nowotworu. Nie ma sensu wykonywać tego zabiegu prywatnie, bo i tak jest on traktowany priorytetowo i terminy są zwykle krótkie. Mając skierowanie trzeba poszukać szpitala w którym zrobią to szybko.
Jeśli będziesz musiał zbyt długo czekać to w ostateczności możesz udać się na SOR i powiedzieć, że masz bóle, wtedy zostaniesz przyjęty do szpitala i zabieg zostanie wykonany bezzwłocznie. To są takie techniczne rady jak sobie radzić w naszej nfz-towej rzeczywistości.
Napisz jak będziesz znał jakieś konkrety, wtedy poradzimy co dalej. Do zabiegu nie potrzeba specjalnych przygotowań, po zabiegu trzeba przez jakiś czas prowadzić oszczędzający fizycznie tryb życia.
Pozdrawiam
romi
 
Posty: 4210
Rejestracja: 03 Paź 2011, 10:46

Re: Guz jądra prawego

Postprzez marcin41 » 12 Sie 2019, 14:29

Dziękuję za błyskawiczną odpowiedź.

Lekarz u którego byłem 09.08.2019 mówił, że u siebie w prywatnym gabinecie ma dużo lepszy aparat do USG i chciałby zobaczyć na tym swoim lepszym. Doktor ten przyjmuje prywatnie w czwartki i pech chciał, że w ten czwartek wypada święto, stąd oczekiwanie do 22 sierpnia. Pytanie tylko czy to nie jest za długo, aby tyle czekać ?

Możecie polecić urologów z pomorskiego, kujawsko-pomorskiego, warmińsko-mazurskiego, mazowieckiego lub podlaskiego ?

AFP 2,8 ng/ml zakres referencyjny 0,0 - 7,0
beta-HCG 2,79 mIU/ml zakres referencyjny 0,00 - 2,00
LDH zrobię dziś.

Pozdrawiam,
Marcin
marcin41
 
Posty: 12
Rejestracja: 12 Sie 2019, 10:45

Re: Guz jądra prawego

Postprzez romi » 12 Sie 2019, 15:43

Nie mamy rozeznania jeśli chodzi o urologów, w sumie każdy indywidualnie załatwia sprawę i w zasadzie nie ma z tym problemów. Może ktoś będzie w stanie coś podpowiedzieć.
Dużo większe problemy są w sferze onkologicznej i wtedy możemy pomóc w wyborze lekarza.
Podwyższone bHCG wyraźnie wskazuje że coś jest nie tak. Proponuję przy okazji robienia LDH wykonać jeszcze raz badanie bHCG, czasem zdarzają się pomyłki, ale też będzie można zobaczyć czy coś się zmienia. Zaczekaj z badaniami jeszcze do piątku i wtedy je zrób, jeśli bHCG zmieni się będzie to widać.
Twój wiek wskazuje że może to być nasieniak i ten rodzaj nowotworu nie ma złych rokowań, a Twój stan wskazuje raczej na bardzo wczesny etap choroby (stwierdzony guz i markery wskazują na to). 22 sierpnia jest za tydzień i nie jest to odległy termin, więc możesz zaczekać na wizytę, jeśli uważasz, że temu lekarzowi możesz zaufać. Zresztą przez długi weekend i tak pewnie niewiele załatwisz.
Ten okres jest najtrudniejszy, bo trzeba oswoić się z nową sytuacją, ale tym bardziej wymaga spokojnego podejścia do całej sprawy, wszystko jest pod kontrolą i na pewno będzie dobrze.
Pozdrawiam
romi
 
Posty: 4210
Rejestracja: 03 Paź 2011, 10:46

Re: Guz jądra prawego

Postprzez marcin s » 12 Sie 2019, 17:17

Jeśli chodzi o urologa w Pomorskim to Jacek Ołubiec bardzo dobry fachowiec w swojej dziedzinie prywatnie przyjmuje we wtorki i czwartki w Słupsku ulica Wileńska w necie znajdziesz namiary możesz zadzwonić. Lub zrób jak ja :-) z racji że facet to ludzki lekarz weź wyniki jakie masz w rękę zasuwaj do Słupskiego szpitala jest tam koordynatorem urologii zazwyczaj jest od 7 poproś o spotkanie aby rzucił okiem na wyniki, nawet jak będzie trzeba chwilę poczekać to warto, ma na miejscu bardzo dobry sprzęt może się uda, aby się upewnić zadzwoń dzień wcześniej do sekretariatu czy będzie następnego dnia w pracy.
marcin s
 
Posty: 81
Rejestracja: 26 Cze 2016, 20:23

Re: Guz jądra prawego

Postprzez marcin41 » 13 Sie 2019, 14:05

Onkolog nie powiedział wiele więcej, niż się dowiedziałem już od Was, polecił urologa w Sopocie. Jedną wątpliwość mam tylko do tego, czy badania TK będą mi robić przed zabiegiem, żeby w razie czego za jednym zamachem wyciąć jądro i ewentualnie węzły chłonne.
1.Czy to powinny być dwie operacje ? Najpierw jądro i później w razie potrzeby węzły chłonne.
2. Kto powinien zdecydować czy wycinamy węzły - urolog, czy już jednak po konsultacji z onkologiem ?

Zrobiłem LDH - wieczorem będzie wynik.
Udało mi się umówić na jutro w Olsztynie do doktora Zbigniewa Purpurowicza, jest on koordynatorem Kliniki Urologii i Onkologii Urologicznej w Olsztynie.

Mam nadzieję, że doktor skieruje mnie na orchidektomię na początek przyszłego tygodnia, ale zobaczymy.
3. Jakie powinny być moje pytania do doktora podczas wizyty ?

- Czy wyjęcie jądra odbędzie się przez mosznę, czy kanał pachwinowy ? 4. Co jeśli doktor zaproponuje, że przez mosznę?
- Gdzie odbędzie się badanie histopatologiczne i ile mniej więcej potrwa ?
- Jakie zostaną wykonane badania przed i po zabiegu (markery, TK, RTG) ?
- Czy Pan doktor będzie się konsultował z onkologiem ?

Pozdrawiam,
Marcin
marcin41
 
Posty: 12
Rejestracja: 12 Sie 2019, 10:45

Re: Guz jądra prawego

Postprzez troll » 13 Sie 2019, 14:28

Witaj Marcin,

1. Niezwykle rzadko jest to jedna operacja. Zazwyczaj RPLND jest operacją, którą wykonuje się po leczeniu systemowym tj. zwykle chemioterapii - o ile są ku niej wskazania. RPLND jako operacja diagnostyczno-terapeutyczna w Polsce jest nie wykonywane, choć taka opcja jest w wytycznych i metodę tę częściej stosują specjaliści amerykańscy. Istnieją jednak przesłanki, że w wielu wypadkach jej skuteczność jest niewystarczająca, a koszt, obciążenie chorego, długi czas rekonwalescencji czy na koniec efekt estetyczny stanowią o jej minusach względem leczenia systemowego.

2. Decyzję podejmuje multidyscyplinarny zespół w składzie przynajmniej onkolog, radiolog i specjalista chirurgii urologicznej lub naczyniowej. Jak wspominałem, zabieg jest duży, obciążający i jak każda operacja w jakimś procencie ryzykowny pod kątem wystąpienia powikłań. Główna decyzja należy zwykle do onkologa, który widzi lub nie widzi wskazań do takiej operacji po leczeniu systemowym.

3. Jaka jest diagnoza, jaki jest wynik badania (w tym USG), jakie leczenie proponuje, w jakim czasie i kiedy i gdzie masz się zgłosić?

4. Wyłącznie przez kanał pachwinowy. Operacja z dostępu mosznowego jest bezwzględnie przeciwwskazana. Jeśli zaproponuje, można spróbować naprowadzić lub... zmienić lekarza.

5. Zlecenie badania hist-pat wystawia lekarz, który jest operatorem. Wynik dostępny zwykle jest w czasie 3-6 tygodni.

6. Przed zabiegiem badania niezbędne do przeprowadzenia zabiegu. Po zabiegu pełen staging, którego opis znajdziesz na Forum w bazie wiedzy (tzw. must be).

7. Zwykle nie. Konsultacja onkologiczna po zabiegu to w polskiej chorej rzeczywistości zajęcie dla samego chorego.

Pozdrawiam,
Image
Image
Awatar użytkownika
troll
Ekspert
 
Posty: 3981
Rejestracja: 21 Gru 2010, 16:36

Re: Guz jądra prawego

Postprzez marcin41 » 14 Sie 2019, 10:18

Jest wynik LDH
208 U/l norma 135-225

Dam znać jutro jak po wizycie u Doktora Purpurowicza.
marcin41
 
Posty: 12
Rejestracja: 12 Sie 2019, 10:45

Następna

Wróć do Metody terapeutyczne / dyskusja przypadków

Kto jest na forum

Użytkownicy przeglądający to forum: Brak zarejestrowanych użytkowników oraz 3 gości