Guz jądra prawego

Chirurgiczne oraz zachowawcze metody terapii raka jądra. Nowoczesne schematy chemioterapeutyczne, radioterapia oraz leczenie wspomagające.

To forum jest miejscem na indywidualne tematy dotyczące choroby poszczególnych chorych. Tutaj możesz umieścić temat odnoszący się do Twojej/bliskiej Ci osoby choroby aby przedyskutować prawidłowość leczenia, uzyskać informacje, porady, odpowiedzi na nurtujące pytania.

Re: Guz jądra prawego

Postprzez dejmien » 11 Wrz 2019, 16:00

Dzięki, lekarz też mówił, że czysto ale nie wierzyłem..
markery 3 dni przed zabiegiem:
Ldh 262 u/l norma 135-225
Beta hcg ponizej 1,2 mlu/ml norma 0-5
Afp 2,80 ng/ml norma 0-7

markery w szpitalu dzień przed zabiegiem:
LDH[U/l]:(135-225):282
AFP [IU/ml]: (<5,80) 2.11
nie robili BHCG chyba bo dalej mam tylko:
WSK[%]:(75.0-110.0) 93.5
INR:(0.75-1.30) 1.07
Czas protrmbinowy [sek]:(11.2-17.2) 13.8
jeszcze kreatynina, EGFR CKD-EPI, mocznik, BUN, Glukoza - tutaj miałem 120 norma do 99 ale nie byłem na czczo zupełnie bo pozwolili mi zjeść śniadanie tego dnia...
no i morfologie całą miałem

skąd takie różnice w markerach z badania z piątku i tych zrobionych w szpitalu czy to wzrost czy po prostu dopuszczalny błąd przy oznaczaniu?
Kiedy mam nastepne markery robic i badania przed wizytą u onkologa?
dejmien
 
Posty: 137
Rejestracja: 05 Wrz 2019, 22:53

Re: Guz jądra prawego

Postprzez Krolewsky » 11 Wrz 2019, 21:08

LDH jest markerem najmniej specyficznym więc tutaj wahania nie są takie o których można powiedzieć coś z dużą pewnością.
7 dni po operacji to dobry czas na markery, AFP i bHcg i tak było w normie więc interesuje nas jedynie to LDH. Ono może być podwyższone np. gdy są jakieś problemy z wątrobą, albo jakiś wysiłek. Jeśli to nie jest dla was problem to możecie za około 10-15zł zrobić dodatkowo enzymy wątrobowe Aspat i Alat żeby się dowiedzieć w jakiej kondycji jest wątroba, czasem wątroba jest winna lekkiemu podniesieniu LDH a warto to wykluczyć by bez sensu się nie denerwować. To nie są pieniądze wyrzucone w błoto bo o stanie wątroby zawsze warto wiedzieć.
Krolewsky
 
Posty: 342
Rejestracja: 13 Sie 2017, 11:42
Miejscowość: Wrocław

Re: Guz jądra prawego

Postprzez dejmien » 11 Wrz 2019, 21:36

Na wątrobie w tk nie wyszly zmiany ale może rzeczywiście zrobię jeszcze enzymy. Czy po orchidektomii powinienem dostac jakies antybiotyki do domu? Moj wypis ze szpitala był trochę chaotyczny i nie powiedzieli mi za dużo jak dbać o siebie po zabiegu. A mam takie objawy że jak wstaję i chodzę więcej to nie mogę złapać oddechu, ciezko mi się wtedy oddycha tak jakbym nie do konca lapal oddech, juz jest lepiej ale rano to było intensywne i walilo mi przy tym serce... dodatkowo zauważyłem kropelke przezroczystej gestej wydzieliny z cewki moczowej, boję się ze to jakaś infekcja lub powikłania
dejmien
 
Posty: 137
Rejestracja: 05 Wrz 2019, 22:53

Re: Guz jądra prawego

Postprzez Krolewsky » 11 Wrz 2019, 21:48

Nie nie, to nie chodzi o zmiany, przerzuty na wątrobie. LDH może być podwyższone choćby od spożywania alkoholu, zapalenia wątroby a nawet wysiłku itp.

Czy po orchidektomii powinienem dostac jakies antybiotyki do domu?

Nie dostaje się antybiotyków bez powodu.
A mam takie objawy że jak wstaję i chodzę więcej to nie mogę złapać oddechu, ciezko mi się wtedy oddycha tak jakbym nie do konca lapal oddech, juz jest lepiej ale rano to było intensywne i walilo mi przy tym serce

Najprawdopodobniej to efekty stresu. Też tak mam, że nadmierny stres objawia się kołataniem serca. To nic poważnego.
Spróbujcie zapanować nad emocjami, relaks jakiś jest wskazany, czekacie na wyniki histopatologiczny i jeśli nie było TK no to zróbcie tomografię komputerową i wtedy będziemy wiedzieć jakie jest zaawansowanie choroby. PAmiętajcie że zdecydowana większość meżczyzn z tymi problemami jest wyleczona. Pozdrawiam :)
Krolewsky
 
Posty: 342
Rejestracja: 13 Sie 2017, 11:42
Miejscowość: Wrocław

Re: Guz jądra prawego

Postprzez dejmien » 11 Wrz 2019, 22:16

Tk wyszło czysto, jeszcze tylko hist pat.... Dzięki bardzo, Tobie też wszystkiego dobrego, pozdr
dejmien
 
Posty: 137
Rejestracja: 05 Wrz 2019, 22:53

Re: Guz jądra prawego

Postprzez dejmien » 15 Wrz 2019, 19:02

Mam pytanie, czy nie powinienem dostać zalecenia brania zastrzykow przeciwzakrzepowych po wyjściu ze szpitala po orchidektomii? Dostawalem je tylko w szpitalu i teraz ktoś mi powiedział z rodziny ze powinno się je brać dluzszy okres czasu po operacji...
dejmien
 
Posty: 137
Rejestracja: 05 Wrz 2019, 22:53

Re: Guz jądra prawego

Postprzez FiveO » 15 Wrz 2019, 19:09

Witaj.
Czy robili Ci badanie D-dimery ja np. po resekcji z wątroby z guza usłyszałem od chirurga " jak pan będzie dużo się ruszać i pił to nie potrzeba " Dr T.S. właśnie dlatego sprawdził d-dimery i teraz przyjmuje Neoparin 0,6 x 2 dziennie.

Pozdrawiam.
Awatar użytkownika
FiveO
 
Posty: 246
Rejestracja: 04 Maj 2011, 18:17
Miejscowość: Śląsk

Re: Guz jądra prawego

Postprzez dejmien » 15 Wrz 2019, 19:25

Cześć, nic takiego mi nie robili, ale chyba Twoja operacja była powazniejsza niż orchidektomia. Z drugiej strony z tego co mi mówili to nawet przy lżejszych operacjach ortopedycznych np. na kolano dostaje się zastrzyki przeciwzakrzepowe, które trzeba sobie samemu robić w domu przez ok tydzień po zabiegu..
dejmien
 
Posty: 137
Rejestracja: 05 Wrz 2019, 22:53

Re: Guz jądra prawego

Postprzez FiveO » 15 Wrz 2019, 19:35

Miałem kilka, ale po usuwania zatoru, przepuklinie zawsze była włączane heparyny drobnocząsteczkowe. Jakoś ostatnio czytam, że po omacku traktują pacjentów i ryzyko zatoru mają w nosie :roll:
Awatar użytkownika
FiveO
 
Posty: 246
Rejestracja: 04 Maj 2011, 18:17
Miejscowość: Śląsk

Re: Guz jądra prawego

Postprzez dejmien » 15 Wrz 2019, 19:55

No właśnie usłyszałem że to jest odpowiedzialność chirurga, że nawet asekuracyjnie powinien zlecić branie przeciwzakrzepowych bo to sie nigdy nie przewidzi czy pójdzie jakiś skrzep i zrobi się zator.. ciekawi mnie jak inni mieli po orchidektomii
dejmien
 
Posty: 137
Rejestracja: 05 Wrz 2019, 22:53

PoprzedniaNastępna

Wróć do Metody terapeutyczne / dyskusja przypadków

Kto jest na forum

Użytkownicy przeglądający to forum: Brak zarejestrowanych użytkowników oraz 15 gości