Diagnoza ślązak

Działania profilaktyczne oraz diagnostyka nowotworów jądra.

Diagnoza ślązak

Postprzez ślązak » 01 Paź 2019, 12:00

Dzień dobry, jestem nowy na forum a trafiłem tu przez pewne podejrzenia.

Więc zacznijmy od początku od wieku nastoletniego na lewym jądrze wyczuwałem guzek na tylnej ściance, w zeszłym tygodniu postanowiłem się z tym fantem udać do urologa (obecnie mam 30 lat). Trafiło na Pawła Leśniaka z Katowic. Lekarz wykonał badanie USG oraz organoleptyczne. Opis badania USG: Jądra położone prawidłowo. W obu jądrach liczne mikrozwapnienia, bez zmian ogniskowych. Bez cech wolnego płynu między osłonkami. Po lewej stronie między osłonkami widoczna struktura hiperchogeniczna wielkości 3 mm. Przepływy w badaniu doppler symetryczne, prawidłowe. Lekarz stwierdził ze struktura nie jest zwiazana z jądrem i sie przesuwa. Też to zawsze wyczuwałem. Stwierdził, że jest to (jak to nazwał perełka) pozostałość po starym urazie. Zaniepokoiły go natomiast mikrozwapnienia. Kazał wykonać markery: AFP - 1,9, LDH 277, beta hCG <2, lekarz stwierdził że nie należy się przejmować. Za miesiąc powtórzyć badania markerów i wrazie braku zmian wyników zgłosić się za 3 miesiące do kontroli. Ponad to posiadam sztuczną zastawkę serca oraz na stałe przyjmuję leki Varfin na obniżenie krzepliwości krwi oraz Biosotal na unormowanie rytmu serca. Co o tym myślicie?
Ostatnio edytowany przez ślązak, 01 Paź 2019, 14:52, edytowano w sumie 1 raz
ślązak
 
Posty: 6
Rejestracja: 01 Paź 2019, 11:44

Re: Diagnoza, wyniki itd.

Postprzez tobson85 » 01 Paź 2019, 12:16

Witaj na forum,

na poczatku taka drobna wskazowka - na nowy przypadek na forum najlepiej zalozyc osobny watek. Wtedy latwiej sie odnosic do danego przypadku i jest na to dedykowane miejsce.

@romi
Moglbys prosze przesunac wpisy do osobnego watku?

Odnosnie wynikow to wszystko jest ok - nie ma powodow do obaw.
Natomiast mikrozwapnienia, o ktorych piszesz najlepiej kontrolowac. Wskazane USG jader 1-2 razy w roku oraz samobadanie raz w miesiacu.
Takie mikrozwapnienia w przyszlosci moga, ale nie musza przerodzic sie w cos grozniejszego.

pozdrawiam
Tobiasz
teratoma immaturum, carcinoma embryonale 80%, seminoma, IGCN / CS IIA / 3xBEP - 4 WSK Wrocław 6.05.2016 - 05.07.2016
tobson85
Przyjaciel Forum
 
Posty: 1259
Rejestracja: 06 Lip 2016, 21:52
Miejscowość: Wrocław

Re: Diagnoza ślązak

Postprzez ślązak » 02 Paź 2019, 15:57

Martwi mnie tylko podwyższone LDH
ślązak
 
Posty: 6
Rejestracja: 01 Paź 2019, 11:44

Re: Diagnoza ślązak

Postprzez tobson85 » 02 Paź 2019, 17:11

Hej
Nie napisałeś jaki zakres referencyjny ma LDH w laboratorium, w którym robiłeś, ale po wyniku zakładam, że nie ma dużego przekroczenia.
Marker LDH może podnieść się z wielu różnych powodów - np. jeśli do kilku dni przed badaniem miałeś intensywny wysiłek fizyczny lub wykonywałeś ciężką pracę fizyczną. LDH może też się podnieść od ciężkostrawnej diety itp.
Przy niewielkim przekroczeniu nie ma powodu do obaw. Wszystko jest ok.
Pozdrawiam
Tobiasz
teratoma immaturum, carcinoma embryonale 80%, seminoma, IGCN / CS IIA / 3xBEP - 4 WSK Wrocław 6.05.2016 - 05.07.2016
tobson85
Przyjaciel Forum
 
Posty: 1259
Rejestracja: 06 Lip 2016, 21:52
Miejscowość: Wrocław

Re: Diagnoza ślązak

Postprzez ślązak » 02 Paź 2019, 17:58

Zakres do 248 jest w laboratorium. I od kilku dni czuje niestrawność może dlatego
ślązak
 
Posty: 6
Rejestracja: 01 Paź 2019, 11:44

Re: Diagnoza ślązak

Postprzez tobson85 » 02 Paź 2019, 18:01

Przekroczenie jest niewielkie, nieistotne pod kątem rj. Możesz być spokojny ;)
teratoma immaturum, carcinoma embryonale 80%, seminoma, IGCN / CS IIA / 3xBEP - 4 WSK Wrocław 6.05.2016 - 05.07.2016
tobson85
Przyjaciel Forum
 
Posty: 1259
Rejestracja: 06 Lip 2016, 21:52
Miejscowość: Wrocław

Re: Diagnoza ślązak

Postprzez Krolewsky » 10 Paź 2019, 13:09

Śpij spokojnie. Nie ma podstaw do obaw.
Krolewsky
 
Posty: 342
Rejestracja: 13 Sie 2017, 11:42
Miejscowość: Wrocław

Re: Diagnoza ślązak

Postprzez ślązak » 21 Paź 2019, 07:42

Dzięki za wsparcie :) ostatnio czytałem sporo zagranicznych artykułów na temat leków przeciwzakrzepowych, a w szczególności warfaryny która stosuje i ona odpowiada właśnie za podwyższone stężenie LDH we krwi ;)
ślązak
 
Posty: 6
Rejestracja: 01 Paź 2019, 11:44

Re: Diagnoza ślązak

Postprzez ślązak » 28 Paź 2019, 09:35

Po 4 tygodniach zgodnie z zaleceniami dr Lesiaka ponowiłem badania markerów LDH 291 przy normie do 248, AFP 1,8 czy normie do 9 i HCG <0,2. AFP spadło nieznacznie, a LDH podskoczyło do góry, wiem że sztuczna zastawka oraz warfaryna powodują wzrost LDH, ale mimo to mnie to niepokoi. Próby wątrobowe i trzustkowe w normie. Zaczynam myśleć o wizycie u Hematologa (chłoniak, białaczka) i Psychologa (nerwicza hipochondria). Od początku roku ciągle boje się o swoje zdrowie od początku już diagnozowałem:
-HIV - badania krwi - wynik negatywny
-Ziarniniak Wegenera - podejrzenie przez perforacje przegrody nosowej, wykonywano badania krwi oraz TK zatok - wynik negatywny.
-Uporczywy kaszel i chrypka - pełne badania laryngologiczne gardła strun głosowych i przełyku - zmian nie stwierdzono, objawy ustąpiły i nie wróciły
-Rak jądra - USG i konsultacje urologiczne - stwierdzono mikrozwapnienia, brak zmian ogniskowych.
-Problemy gastryczne - niestrawności podjerzenie IBS oraz refluks czekam na gastroskopie
-Jaskra - mój paniczny lęk po badaniach wzroku wyszedł astygmatyzm i zalecenie noszenia okularów objawy znikneły
-Próby wątrobowe, trzustkowe i cukier w normie

i stare sprawy:
-sztuczna zastawka aortalna serca oraz bradykardia z pulsem poniżej 50 od 8 lat

czy myślicie że odpływam psychicznie?
ślązak
 
Posty: 6
Rejestracja: 01 Paź 2019, 11:44

Re: Diagnoza ślązak

Postprzez Krolewsky » 28 Paź 2019, 17:38

LDH jest najmniej swoistym markerem nowotworu jądra i może wskazywać zupełnie coś innego. Powodów do paniki nie ma. Jeśli Cie to niepokoi to odpocznij fizycznie (żadnych cieżkich prac, siłowni biegania) ze 3 dni, jedz lekkie posiłki i ponów badanie samego LDH po tych 3 dniach. Tylko pytanie po co, nie masz ogniska na jądrze więc nie ma raka.

>Od początku roku ciągle boje się o swoje zdrowie od początku już diagnozowałem:

Może to nerwica hipochondryczna.
Krolewsky
 
Posty: 342
Rejestracja: 13 Sie 2017, 11:42
Miejscowość: Wrocław

Następna

Wróć do Profilaktyka i diagnostyka

Kto jest na forum

Użytkownicy przeglądający to forum: Brak zarejestrowanych użytkowników oraz 9 gości