Guz jądra - Marcin

Chirurgiczne oraz zachowawcze metody terapii raka jądra. Nowoczesne schematy chemioterapeutyczne, radioterapia oraz leczenie wspomagające.

To forum jest miejscem na indywidualne tematy dotyczące choroby poszczególnych chorych. Tutaj możesz umieścić temat odnoszący się do Twojej/bliskiej Ci osoby choroby aby przedyskutować prawidłowość leczenia, uzyskać informacje, porady, odpowiedzi na nurtujące pytania.

Re: Guz jądra - Marcin

Postprzez justyna09000 » 07 Sty 2020, 22:44

Hej,
W trakcie chemioterapii nie ma reguły w jakim tempie markery powinny spadać. Czasami zdarza się nawet ze podczas pierwszego cyklu następuje wzrost markeru w wyniku rozpadu guza. Jakie masz aktualne wartości markerów?
Pozdrawiam,
Justyna
justyna09000
 
Posty: 384
Rejestracja: 25 Paź 2018, 13:27

Re: Guz jądra - Marcin

Postprzez Jeek » 07 Sty 2020, 23:11

Witam

W czasie leczenia syna po 1BEPie marker BHCG spadł z 73000,00 do 683,40

Pozdrawiam
Nigdy nie trać nadziei
Jeek
 
Posty: 208
Rejestracja: 24 Sty 2015, 22:46

Re: Guz jądra - Marcin

Postprzez m_marcin » 16 Lut 2020, 21:06

czesc.
troche aktualizacji ode mnie. leczenie trwa za mna juz 3 BEPy. musialem jednak troche odpoczac glownie psychicznie. jestescie ogromnym zrodlem wiedzy, ale tez czytanie wywolywalo u mnie lek, zaczalem sobie wkrecac rozne rzeczy. dzis wracam bo mam kilka pytan, mase watppliwosci, pytan...
markery
7.01 BHCG 3127 AFP 582 LDH 350
28.01 BHCG 820 AFP 316 LDH 297

planowo we wtorek zaczynam 4 cykl. ale juz dzis wiemy ze normalizajci markerow nie bedzie.
pytanie co teraz ? TK po 4 czy juz teraz robic i nie tracic czasu?
kolejna chemia ? czy operacja?

niestety chemia daje mi popalic glownie psychicznie ale i syf w jamie ustnej. neutropenia. apetytu i sil tez brak.

bede wdzieczny za kazda rade. pozdrawiam
m_marcin
 
Posty: 37
Rejestracja: 10 Lis 2019, 17:46

Re: Guz jądra - Marcin

Postprzez Jwardes » 16 Lut 2020, 22:11

Hej, a gdzie się w końcu leczysz? Co na to Twój lekarz prowadzący? To raczej do niego powinna należeć decyzja, kiedy najlepiej zrobić TK. Ty się tym nie powinieneś przejmować, tylko ewentualnie nadzorować. TK po leczeniu powinno się zrobić po 3-4 tygodniach, bo przez ten czas chemia jeszcze działa. Według mnie dobrze by było, żebyś miał zrobione wcześniej TK niż dopiero za miesiąc, chociażby ze względu na wysokie markery. Z drugiej strony markery podczas leczenia potrafią wariować, więc też nie jest to jednoznaczny powód do niepokoju. Powracam do drugiego pytania, co na to Twój lekarz?
Jwardes
 
Posty: 38
Rejestracja: 07 Wrz 2017, 17:28

Re: Guz jądra - Marcin

Postprzez Grrr34 » 17 Lut 2020, 00:23

Zobaczymy co będzie się działo po ostatnim kursie, teraz robienie TK nie ma sensu ponieważ chemia jeszcze bedzie działać na organizm.... I nie Tylko 4 tygodnie, tylko jeszcze sporo dłuższy okres czasu,, aczkolwiek po 4 tygodniach trzeba zrobić badanie, aby porównać je z poprzednim i stwierdzić czy następuje regresja zmian czy progresja,, jezeli tendencja będzie spadkowa i następowała będzie regresja to zapewne będą Cie czekać RPLND usunięcie zmian rezydualnych, jezeli takie pozostana
Grrr34
 
Posty: 183
Rejestracja: 08 Lut 2017, 21:51

Re: Guz jądra - Marcin

Postprzez m_marcin » 17 Lut 2020, 19:43

hej dzieki za odp. lecze sie w Czestochowie. jestem tez w kontakcie z dr Sarosiekiem.
co moj lekarz - mam dostac skierowanie na TK po tym cyklu. tylko sam nie wiem czy po tych 5 dniach czy po dolewkach. :roll:
m_marcin
 
Posty: 37
Rejestracja: 10 Lis 2019, 17:46

Re: Guz jądra - Marcin

Postprzez Standup » 05 Mar 2020, 18:57

Co u Ciebie? Jak sytuacja?
Standup
 
Posty: 35
Rejestracja: 27 Sie 2019, 19:11

Re: Guz jądra - Marcin

Postprzez troll » 13 Mar 2020, 01:23

Witaj Marcin,

Jesteś w moim rodzinnym mieście :) Dr Huras jest niezwykle zdroworozsądkowym i generalnie zajebistym specjalistą jeśli chodzi o nowotwory jądra. Jeśli markery nie ulegną normalizacji, to musisz dostać od razu drugi rzut chemioterapii. Obiecuję jutro przeczytać więcej o Twoim przypadku. Gdybyś miał jakiekolwiek pytania, nie wahaj się pisać :)

Pozdrawiam,
Image
Image
Awatar użytkownika
troll
Ekspert
 
Posty: 3981
Rejestracja: 21 Gru 2010, 16:36

Re: Guz jądra - Marcin

Postprzez m_marcin » 17 Mar 2020, 23:24

hej - aktualizacja
Tydzień temu skończyłem serie 4xBEP. W między czasie wykonałem TK. decyzją lekarza sprawdziliśmy co tam w środku się dzieje przed zakończeniem chemii - teoretycznie jeszcze ona działa na te zmiany. Markery spadają, ale.... no własnie ale nadal są ponad normy. Stąd decyzja by nie zwlekać. Czy słuszna?
ostatnie markery o których tu pisałem były z końca stycznia BHCG 820 AFP 316 LDH 297. przed 4 cyklem wyglądało to tak : BHCG 543 AFP 126 LDH 364. tak wiec dwa spadły jeden wzrósł. Wysoki stan starałem się sobie wytłumaczyć rozpadem guzów.

TK
Głowa i szyja : Mózg symetryczny bez zmian ogniskowych. Węzły chłonne szyi oraz nadobojczykowe niepowiększone bez widocznych zmian.
Jama brzuszna i miednica: Wątroba lekko powiększona bez widocznych zmian typu meta. Pozostałe narządy prawidłowej wielkości bez zmian patologicznych. Przyaortalnie widocznie powiększony węzeł chłonny wielkości 27x22mm. Poniżej żyły nerkowej widoczny węzeł wielkości 16x13mm. Pozostałe węzły w granicach norm. Cech rozsiewu w kościu nie uwidoczniono.
Klatka piersiowa: W segmencie 3 prawego płuca zmiana wielkości 15x9mm , w segmencie 6 wielkości 6x10mm , w segmencie 4 widoczne dwa mikroguzki wielkości 4mm. W lewym płucu widoczne niewielkie zwapnienie w dolnym płacie. Śródpiersie i doły pachowe wolne od zmian. Układ kostny bez zmian typu meta.

Chyba wszystko co mam na chwile obecną.
Co o tym myślicie?
Pewno zapytacie co dalej w planach. planowo za kilka dni mam rozpocząć chemię drugiego rzutu.
prawie 2 tyg przerwy miedzy chemiami to dużo ? czy może optymalnie?

pozdrawiam Marcin
m_marcin
 
Posty: 37
Rejestracja: 10 Lis 2019, 17:46

Re: Guz jądra - Marcin

Postprzez troll » 18 Mar 2020, 11:49

Witaj,

Markery zapewne nie ulegną normalizacji. Jest to bezwzględne wskazanie do rozpoczęcia chemioterapii drugiego rzutu - wg programu TIP z założeniem podania 4 kursów leczenia. Markery należy kontrolować w trakcie chemioterapii na bieżąco, najlepiej przed rozpoczęciem leczenia i przed podaniem każdego kolejnego kursu chemioterapii. W związku z dość słabą odpowiedzią na leczenie pierwszego rzutu, rozważyć należy wykonanie w trakcie drugiego rzutu kontrolnej tomografii komputerowej celem oceny zmian.

Przyczyn słabej odpowiedzi może być kilka. Wśród najważniejszych można wymienić dość późne rozpoczęcie leczenia systemowego (chemioterapii) po operacji (widać bardzo dużą dynamikę wzrostu markerów po operacji, - Twoje podejrzenia koniec października 2019 - rozpoznanie i kwalifkacja do zabiegu 10 listopada 2019, zabieg odbył się 18/19 listopada 2019, pierwszy wzrost markerów od czasu zabiegu 03 grudnia 2019 - i już wtedy powinna zapaść decyzja o chemioterapii. Z tego co widzę, leczenie rozpoczęło się 20 grudnia 2019. Można się spierać, czy czas 2-3 tygodni jest tutaj znaczący, jednak biorąc pod uwagę dynamikę wzrostu - może mieć wpływ). Drugim czynnikiem może być obecność utkania nie stwierdzonego dotychczas w jądrze (lub niezidentyfikowanego podczas pierwszego badania hist-pat) - mam na myśli obecność potworniaka dojrzałego, który może słabo odpowiadać na leczenie.

Niemniej na tę chwilę wszystko idzie zgodnie z planem, a leczenie jest prawidłowe. Kluczowym będzie w tej chwili utrzymanie tempa podawania chemioterapii, tak więc stosowanie przede wszystkim GCSF (Neulasta, Zarzio), jest obligatoryjne.

Pozdrawiam,
Image
Image
Awatar użytkownika
troll
Ekspert
 
Posty: 3981
Rejestracja: 21 Gru 2010, 16:36

PoprzedniaNastępna

Wróć do Metody terapeutyczne / dyskusja przypadków

Kto jest na forum

Użytkownicy przeglądający to forum: Brak zarejestrowanych użytkowników oraz 42 gości