Co to za guz?

Działania profilaktyczne oraz diagnostyka nowotworów jądra.

Co to za guz?

Postprzez Marvell » 01 Kwi 2020, 10:10

Witajcie,
W roku 2014 zgłosiłem się do lekarza rodzinnego z problemem dyskomfortu/lekkiego bólu w okolicach (jak mnie się wydawało) prawej nerki i prawej pachwiny oraz uniesieniem się prawego jądra znacznie powyżej lewego. Zostałem skierowany do lekarza urologa, gdzie zostało przeprowadzone m.in. badanie USG gruczołu krokowego oraz USG jąder. Z gruczołem krokowym wszystko było w normie, natomiast w USG jąder opis był następujący:
„Jądro lewe o wym. 36 x 15mm, nieco niejednorodne z dość licznymi, drobnymi rozsianymi zwapnieniami.
Jądro prawe o wym. 39 x 14 mm, miernie niejednorodne (w części centralnie słabo wyodrębnia się obszar o niższej echogeniczności wielkości ok. 13 mm – do nieodległej kontroli) z licznymi drobnymi rozsianymi zwapnieniami.
Najądrza niepowiększone, bez wyodrębniających się zmian ogniskowych”.

Dostałem skierowanie na powtórzenie tych badań za 3 miesiące. Następnie po około 3 miesiącach badanie USG powtórzono – opis podobny j.w. Dodatkowo wykonano oznaczenia markerów LDH, Beta HCG, AFP, PSA całkowity – wszystkie wyszły w normie. W tamtym czasie nie wyczuwałem w prawym jądrze guza poprzez badanie palpacyjne ale możliwe, że wykonywałem je zbyt delikatnie. Zalecano obserwację.
W 2015 badania były powtórzone i wyniki oraz opisy podobne do poprzednich.
We wrześniu 2019 roku (po pięciu latach) zgłosiłem się do innego lekarza urologa na wizytę kontrolną i w opisie USG jest napisane:
„Jądro lewe 33,2 x 12mm, najądrze prawidłowej wielkości i echogeniczności. Jądro prawe o wym. 28,6 x 15 mm. W części centralnej widoczna zmiana hyperechogenna o wym. 0,74 x 0,81 mm poza tym liczne mikrozwapnienia. Naczynia żylne splotów wiciowatych nieposzerzone”.
Po tej wizycie zacząłem palpacyjnie badać jądro uciskając je z większą siłą i wyczuwam zgrubienie, które według mnie czasami zmienia nieznacznie wielkość oraz konsystencję ale jest dość twarde i niebolesne.
W styczniu 2020 badanie powtórzono zmiana hyperechogenna była o wymiarach 0,93 x 0,89 mm. Lekarz stwierdził, że jeśli sytuacja taka trwa od roku 2014 to nie jest to nic groźnego i zalecił wizytę kontrolną za rok.
Mam pytanie co o może być za guz? Czy należy przeprowadzić jakieś inne dodatkowe badania?
Z góry bardzo dziękuję za odpowiedź. Pozdrawiam
Marvell
 
Posty: 2
Rejestracja: 27 Mar 2020, 14:14

Re: Co to za guz?

Postprzez Patriko » 01 Kwi 2020, 12:24

Możliwe że to poprostu jakaś torbielka. Sprawdzaj palpacyjnie czy nie są nabrzmiałe i twarde. Nie ma też co histeryzować, miałeś kilka USG i markery i było wszystko w porządku
Patriko
 
Posty: 5
Rejestracja: 28 Mar 2020, 20:27

Re: Co to za guz?

Postprzez Marvell » 02 Kwi 2020, 14:20

Dzieki Patriko za pocieszenie, jednakże na jutro umówiłem się na wizytę kontrolną do urologa, ponieważ lepiej dmuchac na zimne.
Pozdrawiam.
Marvell
 
Posty: 2
Rejestracja: 27 Mar 2020, 14:14

Re: Co to za guz?

Postprzez Patriko » 02 Kwi 2020, 16:00

Daj znać po wizycie co i jak. Trzymamy kciuki!
Patriko
 
Posty: 5
Rejestracja: 28 Mar 2020, 20:27

Re: Co to za guz?

Postprzez Grrr34 » 02 Kwi 2020, 17:39

Trzeba kontrolować, zrob dla spokoju ponownie markery i obserwuj czy ta zmiana nie rośnie... Liczne zwapnienia w jądrze, czasami mogą też oznaczać ze cos moze się dziać i czasami występują przed pojawieniem się nowotworu, to ze nowotworu nie było 6 lat temu, nie oznacza że nie może się pojawić, a jeżeli byłby to czysty nasieniak to Markery nic tu nie wniosą, dlatego musisz to obserwować i narazie to tyle
Grrr34
 
Posty: 183
Rejestracja: 08 Lut 2017, 21:51


Wróć do Profilaktyka i diagnostyka

Kto jest na forum

Użytkownicy przeglądający to forum: Brak zarejestrowanych użytkowników oraz 14 gości