Wzrost AFP po 7 dniach od orchidektomii.

Chirurgiczne oraz zachowawcze metody terapii raka jądra. Nowoczesne schematy chemioterapeutyczne, radioterapia oraz leczenie wspomagające.

To forum jest miejscem na indywidualne tematy dotyczące choroby poszczególnych chorych. Tutaj możesz umieścić temat odnoszący się do Twojej/bliskiej Ci osoby choroby aby przedyskutować prawidłowość leczenia, uzyskać informacje, porady, odpowiedzi na nurtujące pytania.

Wzrost AFP po 7 dniach od orchidektomii.

Postprzez janek19941 » 23 Kwi 2020, 21:13

Dzień dobry,
Mam 26 lat. Około półtora miesiąca temu wykryłem guza w prawym jądrze. Usg wykazało guza o powierzchni 26x18x25 mm. Zrobiłem markery przed zabiegiem i wszystkie były w normie : LDH - 323, bHCG - 4.1, AFP - 7,6 . Tydzień po zabiegu zrobiłem znowu markery, niestety tym razem wyniki wzrosły i były następujące: LDH - 355, bHCG - 9.97, AFP - 24,3. Jestem przed wynikami histopatologii oraz w poniedziałek mam tomografię miednicy, jamy brzusznej oraz klatki piersiowej i trochę martwi mnie aż taki wzrost AFP. Myślicie, że taki wzrost może być skutkiem przerzutów? Mam się czym martwić na zapas czy zaczekać na histopatologie oraz TK?
Z góry dziękuję za każdą odpowiedź.
janek19941
 
Posty: 7
Rejestracja: 23 Kwi 2020, 20:58

Re: Wzrost AFP po 7 dniach od orchidektomii.

Postprzez justyna09000 » 23 Kwi 2020, 21:20

Witaj,
marker AFP można wzrastać również z innych przyczyn, np. wątrobowych. Przed badaniem nie spożywałeś tłustych produktów, alkoholu itp?
Trzeba jednak brać pod uwagę (i jest to bardzo prawdopodobne), że marker wzrósł na skutek aktywnej choroby nowotworowej, już sam wzrost AFP sugerowałby nienasieniaka, który w Twoim wieku jest bardzo prawdopodobny. Tydzień po poprzednich badaniach należy wykonać kolejne badania markerów i zobaczyć jak się będą zachowywać. Ważne są też pozostałe badania, czyli należy poczekać na wynik histopatologiczny oraz jak najszybciej wykonać badania obrazowe TK.
Pozdrawiam,
Justyna
justyna09000
 
Posty: 384
Rejestracja: 25 Paź 2018, 13:27

Re: Wzrost AFP po 7 dniach od orchidektomii.

Postprzez janek19941 » 23 Kwi 2020, 21:40

Dziękuję Justyna za odpowiedź. Czyli myślisz, że dobrze wykonać znowu markery? Hispato powinienem mieć do tygodnia, a tomografia w poniedziałek. Nie wiem też czy jest sens wykonywać markery, ponieważ po powrocie ze szpitala i wykonaniu markerów wróciłem na dietę ketogenną, króra stosuje.
janek19941
 
Posty: 7
Rejestracja: 23 Kwi 2020, 20:58

Re: Wzrost AFP po 7 dniach od orchidektomii.

Postprzez romi » 23 Kwi 2020, 22:55

Markery trzeba badać co tydzień do chwili wizyty u onkologa, także niezależnie od diety jest sens wykonania tych badań. Ponieważ u Ciebie wzrósł nie tylko AFP, ale również bHCG, to prawie pewne jest, że pojawiły się przerzuty i niezależnie czy TK wykaże coś czy nie, czeka Cię chemioterapia. Na szczęście jest to wczesny etap rozwoju nowotworu, prawdopodobnie nienasieniaka, także masz praktycznie pewność wyleczenia, pod warunkiem, że terapia odbędzie się zgodnie z zaleceniami. My zawsze w takim przypadku polecamy kontakt z ośrodkami które gwarantują właściwe postępowanie i opiekę.
Jak będziesz miał wyniki badania histopatologicznego i TK to zamieść to na forum, wtedy będzie wiadomo co Cię czeka.
Gdybyś miał jakieś wątpliwości, to pytaj, a my postaramy się rozwiać Twoje obawy.
Pozdrawiam
romi
 
Posty: 4210
Rejestracja: 03 Paź 2011, 10:46

Re: Wzrost AFP po 7 dniach od orchidektomii.

Postprzez Standup » 24 Kwi 2020, 06:28

Bhcg przed zabiegiem w okolicy 4 to dla mężczyzny nie do końca w normie. Mimo że laboratorium ma pewnie normę do 5, to z lektury forum wynika, że u faceta bhcg powyżej 1 - 2 to już sygnał, że coś się dzieje. Piszę o tym, żeby ktoś kto wejdzie na forum wiedział że obecności bhcg u faceta nie należy bagatelizować, nie mówię że od razu panikować, ale nie bagatelizować.
Standup
 
Posty: 35
Rejestracja: 27 Sie 2019, 19:11

Re: Wzrost AFP po 7 dniach od orchidektomii.

Postprzez janek19941 » 24 Kwi 2020, 16:41

Dziękuję wszystkim za odpowiedzi. Gdy wykonam badania TK oraz dostane hispato to tutaj zamieszczę. Kontaktowałem się ze swoim Urologiem, powiedział, żeby narazie nie panikować i powtórzyć badania. Teraz pytanie, mogę wykonać markery w poniedziałek ok. 7:30 przed TK? O 9:30 mam umówioną tomografię.

Pozdrawiam
janek19941
 
Posty: 7
Rejestracja: 23 Kwi 2020, 20:58

Re: Wzrost AFP po 7 dniach od orchidektomii.

Postprzez justyna09000 » 24 Kwi 2020, 18:37

Oczywiście, że możesz wykonać badania markerów przed TK. Do wykonania TK zapewne też potrzebujesz wyniku kreatyniny (chociaż nie jestem pewna czy wszędzie tego wymagają).
Faktycznie, nie zwróciłam uwagi na wynik BHCG, sugerowałam się tylko podwyższonym AFP. W przypadku podwyższenia tych dwóch markerów, myślę że nie ma wątpliwości. Ale tak jak wcześniej wspomniano, zapewne jest to wczesne stadium i w przypadku wdrożenia leczenia zgodnego z zaleceniami, masz prawie, że 100% szanse na wyleczenie.
justyna09000
 
Posty: 384
Rejestracja: 25 Paź 2018, 13:27

Re: Wzrost AFP po 7 dniach od orchidektomii.

Postprzez Grrr34 » 24 Kwi 2020, 20:26

Tak jak już przedmówcy zauważyli, Bthcg rosnie i nawet jak było w okolicy 4 to już byloby podejrzane,

wszystko wskazuje jak Romi powiedział na chemioterapię, jezeli przy kolejnym badaniu Markerow będą nadal szły w górę.

Wygląda to na wczesny etap więc powinno być wszystko w porządku i za kilka miesiecy powinieneś być zdrowy
Grrr34
 
Posty: 183
Rejestracja: 08 Lut 2017, 21:51

Re: Wzrost AFP po 7 dniach od orchidektomii.

Postprzez romi » 24 Kwi 2020, 21:39

Grrr34 napisał(a):...wszystko wskazuje jak Romi powiedział na chemioterapię, jezeli przy kolejnym badaniu Markerow będą nadal szły w górę.

Nawet jeśli pozostaną na tym samym poziomie to chemioterapia będzie leczeniem z wyboru, czyli koniecznym.
Pozdrawiam
romi
 
Posty: 4210
Rejestracja: 03 Paź 2011, 10:46

Re: Wzrost AFP po 7 dniach od orchidektomii.

Postprzez janek19941 » 06 Maj 2020, 10:29

Dzień dobry,
Właśnie odebrałem wszystkie badania. Jeżeli chodzi o markery to nadal występuje wzrost
LDH - 375
bHCG - 15.57
AFP - 25,8
Jeżeli chodzi o tomografie :
"Poniżej odejścia tętnic nerkowych cztery powiększone do śr. 16mm węzły chłonne przyaortalne. W okolicy podziału aorty na tętnice biodrowe wspólne powiekszony węzeł chłonny do śr. 18mm. Kilka powiększonych do dł. 14 mm węzłów chłonnych krezkowych w srodbrzuszu prawym( w osiach krótkich do 6mm)." Reszta w normie.
Histopatologia:
Rak zarodkowy
Zmiana nowotworowa ograniczona do jądra
Osłonki, powrozek naienny oraz brzegi cięć bez zmian nowotworowych.
Widoczna lymphovascular inavasion.
IHC: CD 117-, CK(AE1/AE3)+, CD30+, OCT3/4+.
pT2.
janek19941
 
Posty: 7
Rejestracja: 23 Kwi 2020, 20:58

Następna

Wróć do Metody terapeutyczne / dyskusja przypadków

Kto jest na forum

Użytkownicy przeglądający to forum: Brak zarejestrowanych użytkowników oraz 14 gości