Guz jądra Krystian

Chirurgiczne oraz zachowawcze metody terapii raka jądra. Nowoczesne schematy chemioterapeutyczne, radioterapia oraz leczenie wspomagające.

To forum jest miejscem na indywidualne tematy dotyczące choroby poszczególnych chorych. Tutaj możesz umieścić temat odnoszący się do Twojej/bliskiej Ci osoby choroby aby przedyskutować prawidłowość leczenia, uzyskać informacje, porady, odpowiedzi na nurtujące pytania.

Guz jądra Krystian

Postprzez Mageage » 22 Maj 2020, 09:36

Dopiero co założyłem konto na forum więc pozwolę sobie po krótce opisać moją dotychczasową historię.

Mam 25 lat.

W niedzielę 17. 05.2020 zauważyłem niepokojące zgrubienie na prawym jądrze, staram się nigdy nie bagatelizować takich spraw więc od razu umówiłem się na wizytę do urologa, na wtorek 19 Maja. Wizyta odbyła się wraz z badaniem USG, lekarz stwierdził guz o średnicy 13mm. W tym miejscu dodam, że w marcu 2019 robiłem USG jąder i nie było żadnych niepokojących zmian. Otrzymałem skierowanie na markery LDH(K33), HCG(L47), AFP(L07). Badanie krwi przeprowadziłem najszybciej jak się dało i w czwartek 21 Maja miałem już wyniki.

LDH (0-250) - 152 U/l
AFP (0-5) - 7,75 IU/ml
HCG(0-2) - 28,50 mIU/ml

Tego samego dnia byłem ponownie na wizycie u urologa z wynikami. Mam zaplanowaną operację orchidektomii na 28 Maja (czwartek). Poprzedzona będzie badaniem obrazowym (TK) klatki piersiowej, brzucha oraz miednicy.

Jestem na początku drogi więc stres jest spory, mam problemy ze spaniem. Staram się utrzymać pozytywne nastawienie ze względu na dużą wyleczalność tego typu nowotworów. Liczę że uda się pokonać chorobę bez potrzeby chemioterapii ale to będzie można stwierdzić dopiero po wynikach TK i histopato. Na konsultacje wyników i planowanie leczenia zamierzam umówić się do Dr Sarosiek z Warszawy chociaż mieszkam daleko (dolny śląsk).

Macie może jakieś opinie na temat mojego dotychczasowego procesu jak i wyników markerów?
Mageage
 
Posty: 44
Rejestracja: 22 Maj 2020, 09:06

Re: Guz jądra Krystian

Postprzez romi » 22 Maj 2020, 11:56

Witam
Wszystko zrobiłeś jak należy, termin zabiegu też jest ok. Czytając wpisy na forum dowiesz się dokładnie co powinieneś dalej robić. Zresztą zawsze możesz zapytać, a my postaramy się odpowiedzieć na wszystkie Twoje wątpliwości. Jeśli masz kłopoty psychiczne - ze snem, poproś lekarza o środki uspokajające, zresztą po krótkim czasie oswoisz się z sytuacją i kłopoty zmniejszą się.
Zareagowałeś odpowiednio szybko na zaobserwowane zmiany i choroba została uchwycona na wczesnym etapie rozwoju, a to daje pewność wyleczenia.
Na razie skup się na zabiegu, dobrze, że będziesz miał zrobione w szpitalu TK - to na pewno skróci czas diagnostyki. Jeszcze drobna uwaga - badanie bHCG powinno być robione według procedury L46. Wyniki badania markerów sugerują że masz do czynienia z nienasieniakiem, co jest dobrym prognostykiem, ale to na razie tylko przypuszczenie.
Pozdrawiam
romi
 
Posty: 4210
Rejestracja: 03 Paź 2011, 10:46

Re: Guz jądra Krystian

Postprzez Mageage » 22 Maj 2020, 12:14

Dzięki za odpowiedź.

Już przewertowałem forum i natrafiłem na informacje odnoście L46, następne markery własnie tak będę robił. Operacji nie mogę się doczekać, urolog który mnie badał i będzie operował jest złotym człowiekiem. Od razu zamontuje mi protezę jądra.

Czytałem również dokumenty odnośnie wytycznych leczenia raka jądra, utwierdzają mnie w przekonaniu że póki co moje wyniki są dobre i tak jak wspomniałeś sugerują nienasieniaka.

Będę starał się aktualizować wątek nowymi informacjami bo z tego co widzę tutejsza społeczność jest bardzo pomocna i merytoryczna.

Na tym etapie brakuje mi jednej informacji, mianowicie jaki jest prawidłowy czas połowicznego rozpadu bHCG? Wyczytałem że jeśli chodzi o AFP wynosi on około 7 dni.
Mageage
 
Posty: 44
Rejestracja: 22 Maj 2020, 09:06

Re: Guz jądra Krystian

Postprzez romi » 22 Maj 2020, 16:47

Około 24 godzin. Pamiętaj - usunięcie jądra tylko z dostępu pachwinowego.
romi
 
Posty: 4210
Rejestracja: 03 Paź 2011, 10:46

Re: Guz jądra Krystian

Postprzez troll » 22 Maj 2020, 17:38

Witaj,

bHCG - 24-48h,
AFP - 4-7 dni.

Pozdrawiam,
Image
Image
Awatar użytkownika
troll
Ekspert
 
Posty: 3981
Rejestracja: 21 Gru 2010, 16:36

Re: Guz jądra Krystian

Postprzez Mageage » 22 Maj 2020, 18:46

Dzięki, odezwę się po operacji :)
Mageage
 
Posty: 44
Rejestracja: 22 Maj 2020, 09:06

Re: Guz jądra Krystian

Postprzez Mageage » 27 Maj 2020, 13:10

Krótka aktualizacja.

Bałem się, że w szpitalu mogą mi nie zrobić markerów więc wczoraj poszedłem prywatnie.

26.05.2020, poprzednie markery zrobiłem 20.05.2020

LDH(0-250) - 121; spadek o 30
AFP(0-5) - 8.50; wzrost o 0.75, myślę że spowodowany tłusta dietą, mam tendencje do zajadania problemów.
BHCG - jeszcze nie mam wyniku.

Leżę już na oddziale, miałem wykonane usg nerek i miednicy (pęcherz?), wszystko OK. Jestem również po badaniu RTG płuc, czyściutko. Jutro z samego rana TK i mam nadzieję, że operacja. Martwią mnie trochę węzły chłonne ponieważ zacząłem odczuwać dyskomfort w okolicy krzyżowej. Nie boli, jest to uczucie podobne do stłuczenia. Jakbym upadł na tyłek z tydzień temu. Uczucie nie jest stałe i nie nasila się przy zmianach pozycji. Ot czasem coś tam poczuje, gdyby nie diagnoza na pewno bym to zignorował. Niestety teraz wszystko kojarzy się z jednym. Dodam jeszcze że mam pracę biurową, przez COVID od jakiś 2 miesięcy pracowałem z domu na niewygodnych krzesłach. Mam nadzieję, że to przez te przeklęte krzesła. Poza tym czuje się zupełnie normalnie, mam dużo energii.

Póki co idzie dobrze, jestem pozytywnie nastawiony i pewien tego że będę zdrowy. Staram się traktować ten okres jako lekcje, która bardzo szybko uczy co jest w życiu najważniejsze.

PS: Skontaktowałem się mailowo z doktorem Tomaszem Sarosiek. Doktor odpisał na moją wiadomość, poprosił o przesyłanie na bieżąco wszystkich wyników, a w razie potrzeby leczenia zaprasza do Warszawy. Nieoceniony człowiek. Moi bliscy nie mogli uwierzyć jak pokazałem im tą odpowiedź, ja sam z resztą też.

Trzymajcie kciuki za TK ;)
Pozdrawiam
Mageage
 
Posty: 44
Rejestracja: 22 Maj 2020, 09:06

Re: Guz jądra Krystian

Postprzez Mageage » 28 Maj 2020, 08:21

Mam wynik Bhcg, ku mojemu zdziwieniu jest w normie

<2.0 ng/mL bez zakresu referencyjnego, z informacją, że zdrowi mężczyźni <2.0 ng/mL

Poprzednie badanie było na HCG całkowite w metodzie L47 (wynik 28.5), teraz zrobiłem badanie opisane jako "HCG wolna podjednostka beta" L46. Operacje mam dopiero dzisiaj.

O co tu chodzi? Błąd labo? Samo się ustabilizowało? Bardzo proszę o opinię.
Mageage
 
Posty: 44
Rejestracja: 22 Maj 2020, 09:06

Re: Guz jądra Krystian

Postprzez Grrr34 » 28 Maj 2020, 21:26

Bardziej miarodajnym Badanie jest L46(B-Hcg) , takze wydaje mi się że powinni Ci powtórzyć Badanie dla pewnosci....

Co nie zmienia faktu ze jezeli wszystkie Markery są w normie, to prawdopodobnie masz czystego nasieniaka we wczesnym stadium sądząc po wielkości guza...

A co za tym idzie, jezeli Obraz TK będzie czysty.. To prawdopodobnie Twoje leczenie moze się skończyc na usunięcia jadra i obserwacji i oby tak było

wersja nr 2 ( Bardzo mało prawdopodobna/nierealna.... że to nie nowotwor) ale myślę ze zaden urolog akurat w tej kwestii się nie pomyli.

Jednak zawsze lepiej sprawdzić dwa razy.

I mowie tu powaznie, mimo że nowotwor jadra jest bardzo prosty w ocenie, tak samo jak usunięcie jadra jest prostym zabiegiem chrurgicznym


To czasami, lepiej sprawdzić dwa razy niż po fakcie się zastanawiac
Grrr34
 
Posty: 183
Rejestracja: 08 Lut 2017, 21:51

Re: Guz jądra Krystian

Postprzez Mageage » 29 Maj 2020, 16:11

Jestem już po operacji orchidektomii, dzisiaj wróciłem do domu. Czuję się dobrze. Tak jak podejrzewałem w szpitalu nie sprawdzono markerów nowotworowych, powtórzę badanie tydzień po operacji (05.06). Przy wypisie otrzymałem wyniki diagnostyki przeprowadzonej w szpitalu, oto one:

TK:

TK klatki piersiowej bez kontrastu i z kontrastem
Miąższ obu płuc bez podejrzanych zmian ogniskowych i zagęszczeń zapalnych.
Opłucna o gładkim zarysie, niepogrubiała.
Prawidłowy obraz struktur naczyniowych śródpiersia.
Węzły chłonne śródpiersia i wnęk płucnych niepowiększone.
Prawidłowa grubość ściany przełyku.
Struktury kostne uwidocznione badaniem prawidłowe.

TK miednicy bez kontrastu i z kontrastem
opis łączny
TK jamy brzusznej bez kontrastu i z kontrastem
Dane kliniczne: Guz jądra prawego.

Wątroba prawidłowej wielkości o jednorodnym pochłanianiu miąższu, bez zmian ogniskowych.
Prawidłowa szerokość układu żylnego wątroby. Drogi żółciowe nieposzerzone. Pęcherzyk żółciowy cienkościenny.
Trzustka, śledziona i nadnercza prawidłowej wielkości, bez zmian ogniskowych. Śledziona dodatkowa śr. 1.1cm.
Nerki prawidłowej wielkości i budowy, bez złogów i cech zastoju.
Pęcherz moczowy gładko- i cienkościenny.
Możliwe do oceny pętle jelitowe bez patologii.
Nie uwidoczniono powiększonych węzłów chłonnych.
Duże naczynia jamy brzusznej i ich odgałęzienia bez zmian.
Prawidłowy obraz objętych badaniem struktur kostnych.

WNIOSEK: w badaniu bez cech rozsiewu procesu npl.


RTG:

Klatka piersiowa
Pola płucne bez zmian ogniskowych i zagęszczeń zapalnych.
Wnęki płucne prawidłowe.
Kopuły przepony wysklepione obustronnie prawidłowo.
Kąty przeponowo-żebrowe wolne.
Sylwetka serca w normie.
Struktury kostne widoczne na zdjęciu RTG o prawidłowym obrazie.

USG

USG układu moczowego:
Nerka prawa - bez zastoju moczu
Nerka lewa - bez zastoju moczu
Pęcherz moczowy - słabo wypełniony nie do oceny
Stercz - objętość 12 ml
Jądro prawe - guz o średnicy około 13mm

Badania inne
DRE - stercz gładki, elastyczny, niebolesny.

Dodatkowo dorzucam w tym poście wyniki ostatnich markerów (z 26.05)

LDH(0-250) - 121; spadek o 30
AFP(0-5) - 8.50; wzrost o 0.75, myślę że spowodowany tłusta dietą, mam tendencje do zajadania problemów.
BHCG(<2.0) - < 2.0


Wygląda, że wszystko jest OK. Będę wdzięczny za wszelkie komentarze i sugestie co do obecnego jak i przyszłego postępowania.
Pozdrawiam.
Mageage
 
Posty: 44
Rejestracja: 22 Maj 2020, 09:06

Następna

Wróć do Metody terapeutyczne / dyskusja przypadków

Kto jest na forum

Użytkownicy przeglądający to forum: Brak zarejestrowanych użytkowników oraz 22 gości