KRYTYCZNA SYTUACJA NA RYNKU LEKÓW PRZECIWNOWOTWOROWYCH!

Przeczytaj zanim napiszesz czyli regulamin, zasady, ważne ogłoszenia i ogólnodostępne informacje od redakcji.

Re: KRYTYCZNA SYTUACJA NA RYNKU LEKÓW PRZECIWNOWOTWOROWYCH!

Postprzez arek » 13 Kwi 2012, 20:52

Hej!
Przepraszam, jeśli cię uraziłem lub niepotrzebnie zaniepokoiłem, ale "wściekłem się" na słowa, żeby "nie wierzyć w to, o czym mówi się w telewizji". Jeśli osoba udzieliła Ci informacji odnośnie dostępności cytostatyków w COI, to nie mam podstaw do tego, aby podważać jej kompetencję. Jednak ostatnie dni spędzam na zagłębieniu problemu dostępności cytostatyków i okazuje się, że problem jest i to niezwykle poważny.
A jeśli "słyszę" takie słowa, to mam ochotę wyciągnąć tę osobę zza biurka, postawić przed chorymi, którzy nie otrzymali należnego im leczenia, a żeby powiedziała im prosto w twarz, że problemu nie ma.
Wybacz mi ton moich wypowiedzi, ale niezwykle emocjonalnie podchodzę do problemu (tym bardziej jestem szczęśliwy, że COI on nie dotyczy, i że Ty będziesz leczony zgodnie z obowiązującymi standardami)
Pozdrawiam!
ca embryonale (pT1N0M0) >> rok obserwacji >> 4 BEP - 4 WSK Wroc. >> RPLND - MAGODENT
Awatar użytkownika
arek
 
Posty: 649
Rejestracja: 21 Gru 2010, 21:26

Re: KRYTYCZNA SYTUACJA NA RYNKU LEKÓW PRZECIWNOWOTWOROWYCH!

Postprzez pawjus » 13 Kwi 2012, 21:38

wiem kolego że sytuacja jest powazna widze to w TV na forach na głównych stronach internetowych kazdy mówi to co chce i to co jest dla nich wygodne .... obym otrzymał leczenie takie jakie mi się nalezy inaczej hmm trzeba będzie kombinowac jak to w większości sytuacji jakie spotykają nas w naszym "dobrym" kraju .....:/ pozdrawiam
pawjus
 
Posty: 75
Rejestracja: 29 Mar 2012, 08:12
Miejscowość: NOWOGRÓD BOBARZAŃSKI/ ZIELONA GÓRA

Re: KRYTYCZNA SYTUACJA NA RYNKU LEKÓW PRZECIWNOWOTWOROWYCH!

Postprzez arek » 13 Kwi 2012, 21:50

Trzymamy kciuki za powodzenie!
Koniecznie informuj nas o postępach w leczeniu. Zobaczysz, że nie wiadomo kiedy będzie już po wszystkim! ;)
Trzymaj się!
ca embryonale (pT1N0M0) >> rok obserwacji >> 4 BEP - 4 WSK Wroc. >> RPLND - MAGODENT
Awatar użytkownika
arek
 
Posty: 649
Rejestracja: 21 Gru 2010, 21:26

Re: KRYTYCZNA SYTUACJA NA RYNKU LEKÓW PRZECIWNOWOTWOROWYCH!

Postprzez romi » 13 Kwi 2012, 21:54

A ja myślę, że prawda leży jak zwykle pośrodku. Faktem jest, że są kłopoty z cytostatykami, ale też może być prawdą, że CO-I ma czym leczyć swoich pacjentów. Także informacja którą uzyskał pawjus może być prawdziwa.
Jeśli wierzyć informacjom to kłopoty wynikają z zatrzymania linii produkcyjnej w Austrii, także tam również mogą być problemy z nabyciem cytostatyków. Z drugiej strony problemy nie dotyczą jednego leku, ale szeregu cytostatyków, które produkuje firma.
Pawjus - chemioterapia to nie tylko etopozyd, ale również cisplatyna i bleomycyna. Nie jestem pewien, czy można indywidualnie załatwić te preparaty, nie znajdują się one w sprzedaży w aptekach, dostępne są tylko w lecznictwie zamkniętym.
Trzeba być dobrej myśli, że wszystko wróci w najbliższym czasie do normy. Nie stresuj się, na pewno będziesz prawidłowo leczony.
romi
 
Posty: 4210
Rejestracja: 03 Paź 2011, 10:46

Re: KRYTYCZNA SYTUACJA NA RYNKU LEKÓW PRZECIWNOWOTWOROWYCH!

Postprzez troll » 14 Kwi 2012, 03:01

Witam,

Musimy pamiętać, że etopozyd (preparat etopozydu w Polsce zarejestrowała tylko EBEWE i tylko preparat tej firmy może być sprzedawany. Co więcej, z moich wiadomości wynika, że EBEWE wycofała się ze sprzedaży leku w Polsce ze względu na cenę zgodną z ustawą o której wspominamy. Dlatego też w Polsce obecnie nie jest dostępny żaden preparat etopozydu co stawia chorych w sytuacji bez wyjścia. Import docelowy jest rozwiązaniem kryzysowym a nie zażegnaniem krytycznej sytuacji w Polsce.

Problem dotyczy także innych leków - ifosfamidu, bleomycyny a także (już poza nowotworami jądra) np. metotreksatu.

Pozdrawiam
Image
Image
Awatar użytkownika
troll
Ekspert
 
Posty: 3981
Rejestracja: 21 Gru 2010, 16:36

Re: KRYTYCZNA SYTUACJA NA RYNKU LEKÓW PRZECIWNOWOTWOROWYCH!

Postprzez pawjus » 14 Kwi 2012, 08:30

miejmy nadzieje że wszystko wróci jak najszybciej do normy .. chodź na temat naszych rządzących w naszym kraju i decyzje jakie podejmują (nie tylko w sprawie naszej) RĘCE OPADAJĄ ! ! !
pawjus
 
Posty: 75
Rejestracja: 29 Mar 2012, 08:12
Miejscowość: NOWOGRÓD BOBARZAŃSKI/ ZIELONA GÓRA

Re: KRYTYCZNA SYTUACJA NA RYNKU LEKÓW PRZECIWNOWOTWOROWYCH!

Postprzez tom_sar » 14 Kwi 2012, 21:21

Ministerstwo kłamie w wielu sprawach - w tym w sprawie importu docelowego.
Spójrzcie sobie do ustawy "prawo farmaceutyczne" 2001 r art 4 ust 3:
3. Do obrotu, o którym mowa w ust. 1, nie dopuszcza się produktów leczniczych:
1) w odniesieniu do których minister właściwy do spraw zdrowia wydał decyzję o odmowie wydania pozwolenia, odmowie przedłużenia okresu ważności pozwolenia, cofnięcia pozwolenia, oraz
2) zawierających tę samą lub te same substancje czynne, tę samą dawkę i postać co produkty lecznicze, które otrzymały pozwolenie, z zastrzeżeniem ust. 3a.
Oryginał znajdziecie tutaj:

http://www.mz.gov.pl/wwwmz/index?mr=q49 ... &ma=010631

Oznacza to, że np. cisplatyny, etopozydu czy bleomycyny nie można sprowadzić w trybie importu docelowego, gdyż są zarejestrowane w Polsce odpowiedniki (w tym leki firmy Ebewe). I taką też odpowiedź otrzymaliśmy z Ministerstwa przy próbie sprowadzenia etopozydu tą drogą.
Możliwe jest jedynie sprowadzanie leków w trybie opisanym w art 4 p 8 (czasowe dopuszczenie do obrotu) i jedynie takie decyzje Ministerstwo wydaje.
Wygląda więc na to, że pan wiceminister Szulc albo:
a) celowo wprowadza media i opinię publiczną w błąd
b) nie zna prawa farmaceutycznego które jest podstawą jego pracy

Co do Centrum Onkologii - faktycznie sytuacja jest tam najlepsza, bo mają podpisane umowy z hurtowniami obarczone groźbą dużych kar umownych w razie nie dostarczenia leków. Hurtownie więc kupują leki za granicą drożej i sprzedają je do COI znacznie taniej, dopłacając do interesu :) Oczywiście będzie to trwać tak długo, jak długo będą obowiązywać umowy i przetargi z zeszłego roku.
Zresztą już się zdarzały przypadki odsyłąnia pacjentów z powodu braku ifosfamidu czy etopozydu. Natomiast w tej chwili mają problem z doksorubicyną - jak powiedział kolega, w tej chwili otrzymują ją tam tylko chorzy mający najlepsze rokowanie (np. z chłoniakami).
Natomiast w innych szpitalach, w tym również naszym, jest prawdziwy dramat. Brakuje doksorubicyny, epirubicyny, cisplatyny i etopozydu.
Z tego co udało mi się ustalić leków tych brakuje na całym Świecie, w tym w Kanadzie, USA i Wielkiej Brytanii. W związku z czym ich ceny znacznie wzrosły.
Pomyślcie, co robią producenci odpowiedników tych leków mając do wyboru: sprzedać swoje produkty do Polski, po cenach urzędowych wynegocjowanych z Ministerstwem Zdrowia w grudniu 2011, czy sprzedać je do bogatszych krajów po cenach rynkowych?
Dla podpowiedzi dodam, że np. etopozyd w Unii Europejskiej kosztuje 4 x drożej niż cena urzędowa w Polsce, cisplatyna - 2 x drożej.
Jest jeszcze jeden problem - art 9 ustawy refundacyjnej mówi, że szpital nie ma prawa kupić leków drożej niż wynosi ich cena urzędowa...
Awatar użytkownika
tom_sar
Ekspert
 
Posty: 47
Rejestracja: 22 Sty 2011, 21:26
Miejscowość: Warszawa

Re: KRYTYCZNA SYTUACJA NA RYNKU LEKÓW PRZECIWNOWOTWOROWYCH!

Postprzez romi » 14 Kwi 2012, 22:48

To tylko potwierdza, że wiceminister zdrowia powinien już przestać nim być. Można zrozumieć intencje uspokojenia opinii publicznej, ale nie można wybaczyć ignorancji, kłamstwa i niekompetencji. A co minister Arłukowicz na to wszystko? Jakoś ostatnio nie widać go w mediach.
romi
 
Posty: 4210
Rejestracja: 03 Paź 2011, 10:46

Re: KRYTYCZNA SYTUACJA NA RYNKU LEKÓW PRZECIWNOWOTWOROWYCH!

Postprzez arek » 17 Kwi 2012, 08:53

Kolejny ciąg dramatycznych wydarzeń.
Ministerstwo Zdrowia mówi, że zajmie się sprawą, ale na dobrą sprawę jeszcze nie wiedzą jak.
http://fakty.interia.pl/polska/news/chorzy-na-nowotwory-pozostana-bez-lekow,1785400,3
Moje pytanie dla wyjaśnienia sytuacji: "Jeśli leki są dostępne na import docelowy, to znaczy, że można je "dostać" za granicą? Jeśli tak to domyślam się, że wprowadzenie jakiejś procedury awaryjnej i zezwolenie na zakup hurtowych ilości leków na ogólnodostępnych warunkach zamiast korzystania z importu docelowego mógł by rozwiązać sprawę? Chodzi o nadzwyczajne pominięcie dotychczasowych przepisów przez MZ, ale jak widzimy sytuacja też jest nadzwyczajna..
ca embryonale (pT1N0M0) >> rok obserwacji >> 4 BEP - 4 WSK Wroc. >> RPLND - MAGODENT
Awatar użytkownika
arek
 
Posty: 649
Rejestracja: 21 Gru 2010, 21:26

Re: KRYTYCZNA SYTUACJA NA RYNKU LEKÓW PRZECIWNOWOTWOROWYCH!

Postprzez tom_sar » 17 Kwi 2012, 21:50

Oczywiście, że jest rozwiązanie. Minister może wydawać tzw. decyzje o czasowym wprowadzeniu do obrotu zamienników na podstawie art 4 ust 8 ustawy "prawo farmaceutyczne". Wówczas hurtownia może sprowadzać taki lek w dużych ilościach (teoretycznie) i sprzedawać go do szpitali.
Problem w tym, że takie leki sprowadzone z zagranicy są o wiele droższe niż wynosi ich cena urzędowa w Polsce i ich zakup przez szpital jest złamaniem art 9 ustawy refundacyjnej. A duże publiczne szpitale musza na zakupy leków rozpisywać tzw. przetargi (zgodnie z ustawą o zamówieniach publicznych) gdzie głównym kryterium jest cena.
Drugi problem polega na tym, że leków onkologicznych brakuje obecnie w całej Europie i nawet mając taką zgodę z Ministerstwa hurtownie nie są w stanie sprowadzić wystarczających ilości takich odpowiedników.
Awatar użytkownika
tom_sar
Ekspert
 
Posty: 47
Rejestracja: 22 Sty 2011, 21:26
Miejscowość: Warszawa

PoprzedniaNastępna

Wróć do Ważne informacje forum

Kto jest na forum

Użytkownicy przeglądający to forum: Brak zarejestrowanych użytkowników oraz 10 gości

cron