Czy to jest słuszna decyzja ?

Działania profilaktyczne oraz diagnostyka nowotworów jądra.

Czy to jest słuszna decyzja ?

Postprzez remik-on » 23 Kwi 2012, 12:01

Witam
Opiszę krótko przebieg:
2006 październik, nasieniak 2b, 3 kursy BEP, naświetlania, regularne badania, tomografie, RTG, markery.
Ostatnio w grudniu dostałem skierowanie na markery zrobiłe teraz w kwietniu, wyszło ok. Od zdiagnozowania seminomy minęło 5,5 roku,.
Na kontrole chodziłem do jednej i tej samej pani doktor, która to ostatnio zleciła mi markery.
Ostatnia wizyta kontrolna była u innej p. doktor, która spojrzała tylko na ostatnią tomografię
(wynik ok.) i zleciła mi za trzy miesiące zrobic tomografię, RTG i markery (nie zagłebiała się w przebieg choroby).
Wiem że nie powinienem podważać jej decyzji, ale badania tomografi i RTG są badaniami inwazyjnymi, i chyba nie można ich robić ot tak sobie, często ? Tym bardziej ze miałem robione wcześniej dużo razy, a RTG miałem robione u siebie w zakładzie pracy 8 miesiecy temu.
Zasugerowałem jej że może wystarczy zrobić USG jamy brzusznej i markery, ale pani uparła się przy swoim.
Teraz nie wiem co mam zrobić, czy zrobić tylko USG i markery, czy zastosować się do jej zaleceń ?

Proszę o poradę

Z góry dzięki
remik-on
 
Posty: 20
Rejestracja: 15 Mar 2012, 16:09

Re: Czy to jest słuszna decyzja ?

Postprzez acidtekk » 23 Kwi 2012, 12:19

Ja optował bym za USG jamy brzusznej, jeśli nie ma wyraźnych wskazań to szkoda się napromieniać. Oczywiście USG wykonane , przez doświadczonego radiologa. Z drugiej strony zdjęcia klatki piersiowej w dwóch projekcjach, przy nowoczesnym sprzęcie to nie tak duże obciążenie, także można je zrobić w spokoju sumienia. Co do tomografii to również należy brać pod uwagę kiedy ostatnio była ona wykonywana, o czym nie napisałeś.

Dobre wyniki cieszą i szczerze życzę by takie się utrzymywały ...
Pozdrawiam
acidtekk
 
Posty: 262
Rejestracja: 28 Gru 2011, 13:10

Re: Czy to jest słuszna decyzja ?

Postprzez remik-on » 23 Kwi 2012, 12:29

Tomograf miałem robiony w lutym 2011
remik-on
 
Posty: 20
Rejestracja: 15 Mar 2012, 16:09

Re: Czy to jest słuszna decyzja ?

Postprzez troll » 23 Kwi 2012, 13:11

Witaj,

Moim zdaniem po 5,5 roku po zakończeniu leczenia, spokojnie (i nieco przesadnie) można pozostać przy jednym badaniu TK na rok. Również zakończenie obserwacji nie powinno przesadnie podnieść ryzyka niewykrycia wznowy bowiem samo ryzyko nawrotu po tym okresie jest niskie.

Pozdrawiam
Image
Image
Awatar użytkownika
troll
Ekspert
 
Posty: 3981
Rejestracja: 21 Gru 2010, 16:36

Re: Czy to jest słuszna decyzja ?

Postprzez remik-on » 23 Kwi 2012, 13:21

Czyli zrobić TK i RTG ?
Pytanie:
Czy jeżeli minie rok od tomografii, to jak to rozumieć ,że organizm sie regeneruje po takim naswietlaniu, i zachowuje tak jakby go nie było ?
remik-on
 
Posty: 20
Rejestracja: 15 Mar 2012, 16:09

Re: Czy to jest słuszna decyzja ?

Postprzez romi » 23 Kwi 2012, 14:56

Witam
Fragment artykułu o wpływie promieniowania na organizm człowieka:
Duże dawki promieniowa jonizującego są bez wątpienia niebezpieczne dla zdrowia i życia ludzi, ale wcale nie ma pewności, jakie promieniowanie w małych dawkach jest dla nas szkodliwe - twierdzą specjaliści. Według polskiego prawa atomowego roczna dodatkowa dopuszczalna dawka promieniowania od źródeł sztucznych poza medycznych dla przeciętnego człowieka wynosi zaledwie 1 milisiwert. To niezwykle rygorystyczne. W ten sposób zakłada się popularną, lecz niekoniecznie prawdziwą tezę, że każda dawka promieniowania jonizującego może być szkodliwa

U.S. Environmental Protection Agency za szkodliwe uznaje wszelkie dawki powyżej 3-6 milisivertów w ciągu roku, bo ludzie są narażeni na naturalne promieniowanie, którego nie można uniknąć; różne w zależności od miejsca zamieszkania.

Nuclear Regulatory Commision w USA przyjmuje natomiast, że dla człowieka bezpieczne jest promieniowanie, które w okresie roku nie przekracza 100 milisiwertów. Kelly Classic, radiolog Mayo Clinic i rzecznik prasowy Health Physics Society twierdzi, że badacze nie wykazali, by dawka nie większa niż 100 milisiwertów była szkodliwa.

"Za bezpieczną prawdopodobnie można przyjąć nawet dawkę 200 milisiwertów na rok" - ocenił Krzysztof Fornalski, doktorant fizyki z Instytutu Problemów Jądrowych w Świerku. Wiele jednak zależy od rodzaju promieniowania. Najbardziej niebezpieczne jest promieniowanie alfa, którego skutek biologiczny jest 20 razy większy niż promieniowania gamma czy rentgenowskiego. Inaczej też na to samo promieniowanie i w tej samej dawce reagują dzieci, dorośli i osoby starsze.

Większa dawka promieniowania jonizującego może spowodować uszkodzenia DNA, co grozi wywołaniem raka w perspektywie kilku lat. Dawka powyżej 500 milisiwertów w ciągu roku zwiększa ryzyko białaczki oraz takich nowotworów złośliwych jak rak piersi, pęcherza, jelita grubego, wątroby, płuc, krtani, jajnika i żołądka. Ale nawet przy takiej dawce promieniowania ryzyko jest niewielkie


Należy zwrócić uwag na to, że te niskie dawki promieniowania nie uwzględniają źródeł medycznych, a człowiek jest narażony na promieniowanie z różnych sztucznych źródeł - bramki na lotniskach, różnego rodzaju czujki, telefony komórkowe, itd.
W przypadku każdego promieniowania jonizującego, a promieniowanie rentgenowskie takim jest, występuje efekt kumulacji dawek promieniowania. Stąd też przyjmuje się łączne dawki roczne które człowiek może przyjąć bez ryzyka wystąpienia choroby popromiennej. Efektywne dawki procedur diagnostycznych TK zazwyczaj mieszczą się w zakresie od 1 do 10 mSv. W pewnych procedurach mogą być stosowane mniejsze dawki, godząc się z obniżoną jakością obrazu w niektórych badaniach. Tzw. dawka skuteczna może się różnić w zależności od pacjenta, wielkości badanego organu, typu sprzętu, okresu i sposobu jego eksploatacji. Ogólnie - im sprzęt nowocześniejszy, nowszy i eksploatowany zgodnie z zaleceniami, tym niższe dawki promieniowania.
Np. TK brzucha to około 8mSv (milisivertów), TK głowy to około 2mSv, a RTG to około 0,02mSv.
Zawsze jednak należy mieć na względzie kompromis - z jednej strony narażenie pacjenta badaniem z wykorzystaniem promieniowania, a z drugiej korzyść diagnostyczną badania. Czyli jeśli ryzyko wykonania danego badania (wczesne wykrycie choroby) jest mniejsze niż jego niewykonanie (rozwój nieleczonej choroby) to badanie robi się dla dobra pacjenta.
Biorąc to wszystko pod uwagę, tak jak napisał Troll raz na rok badanie TK nie niesie za sobą większego zagrożenia i dla Twojego spokoju i lekarza można takie badanie wykonać.
Pozdrawiam
Ostatnio edytowany przez romi, 23 Kwi 2012, 15:18, edytowano w sumie 1 raz
romi
 
Posty: 4210
Rejestracja: 03 Paź 2011, 10:46

Re: Czy to jest słuszna decyzja ?

Postprzez remik-on » 23 Kwi 2012, 15:08

Dziękuję za odpowiedx
Teraz mam jasność :)
pozdrawiam
remik-on
 
Posty: 20
Rejestracja: 15 Mar 2012, 16:09


Wróć do Profilaktyka i diagnostyka

Kto jest na forum

Użytkownicy przeglądający to forum: Brak zarejestrowanych użytkowników oraz 7 gości